KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szokujące słowa Lance'a Armostronga. Nie zmieniłby niczego w sprawie dopingu

Przez lata Lance Armstrong był dla wielu wzorem. Gdy okazało się, że wszystkie swoje triumfy w Tour de France zawdzięczał zakazanym substancjom, stracił szacunek fanów. Teraz przyznaje, że w sprawie stosowania dopingu niczego by nie zmienił.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Lance Armstrong Getty Images / Jamie Squire / Na zdjęciu: Lance Armstrong
W latach 1999-2005 Lance Armstrong triumfował w Tour de France. Był legendą kolarstwa, gwiazdą światowego sportu i nadzieją dla chorych na raka. Amerykanin sam zmagał się z nowotworem, ale pokonał chorobę i zaczął odnosić wielkie kolarskie triumfy. Później okazało się, że za jego dobrą jazdą we francuskim tourze stały substancje dopingujące. W 2012 roku Armstronga dożywotnio zdyskwalifikowano i pozbawiono wszystkich triumfów.

Amerykanin w rozmowie z "NBC Sports" zszokował swoimi słowami na temat dopingu. Traktował stosowanie zakazanych środków jako coś normalnego, co może dać mu wygraną. Przyznał, że po latach niczego nie zmieniłby. - Zrobiliśmy to, co musieliśmy zrobić, aby wygrać. To nie było legalne, ale nie zmieniłbym niczego. Bez względu na to, czy straciłem mnóstwo pieniędzy i że z bohaterem stałem się zerem - powiedział Armstrong.

- To był błąd, który doprowadził do wielu innych błędów i największego krachu w historii sportu. Wiele się nauczyłem. Nie zmieniłbym jednak sposobu działania. Nie chcę się usprawiedliwiać, że wszyscy to robili - dodał Armstrong, który tłumaczył, że doping pozwolił mu liczyć się w walce o czołowe lokaty, a gdyby go nie brał, byłby z góry skazany na niepowodzenie.

Do stosowania dopingu Armstrong przyznał się podczas wywiadu telewizyjnego z Oprah Winfrey w styczniu 2013 roku. Wcześniej wielokrotnie zaprzeczał zarzutom. W 2018 roku zgodził się zapłacić 5 milionów dolarów na uregulowanie zaległości procesowych.

Zobacz także: Bruki kolarskiego piekła, czyli Cisowianka Road Tour Przemysław Owczarczyk, czyli człowiek bez barier. Twardziel z Jastrzębia-Zdroju marzy o igrzyskach ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 110. Łukasz Sagan chce przebiec 555 km w Himalajach. "To jak zdobycie K2 zimą!"
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8)
 • Paco Queruak Zgłoś komentarz
  8 na 10 kolarzy, którzy w tych latach zajmowali czołowe lokaty zostali przyłapani na dopingu. Tym dwóm poprostu nie udowodnili.
  • Kri100 Zgłoś komentarz
   Powinien zostać wykreślony z wszelkich statystyk kolarskich. Jak i każdy następny notoryczny dopingowicz. Armstrong - a kto to taki?
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×