Tour de France 2019. Caleb Ewan wygrał na Polach Elizejskich. Egan Bernal zwycięzcą Tour de France 2019!

Ostatni etap Tour de France 2019, od wielu lat nazywany etapem przyjaźni, liczył 128 kilometrów i jak to zazwyczaj bywa zakończył się pojedynkiem sprinterów. Najszybszy okazał się Caleb Ewan. Cały wyścig wygrał Kolumbijczyk Egan Bernal.

Sebastian Gryziecki
Egan Bernal PAP/EPA / THIBAULT CAMUS / Na zdjęciu: Egan Bernal
Ostatni etap nie bez przyczyny nosi miano "etapu przyjaźni". W niedzielę, na zakończenie Tour de France, kolarze nie forsowali zbytnio tempa. Oprócz walki na dwóch górskich premiach (obie czwartej kategorii), kibice tym razem nie doświadczyli wielu emocji. Od startu do mety peleton jechał w zwartej grupie, a próby ucieczek były szybko kasowane.

Finisz na Polach Elizejskich jak można było się spodziewać, rozegrali między sobą sprinterzy. Królem polowania został Caleb Ewan (Lotto Soudal) dla, którego było to trzecie etapowe zwycięstwo podczas tegorocznej Wielkiej Pętli! Drugi linię mety przeciął Dylan Groenewegen a trzeci Niccolò Bonifazio z Total Direct Energie.

CCC Team niestety nie odegrało wielkiej roli w tegorocznym wyścigu. Zawodnicy "pomarańczowych" kilkukrotnie zabierali się w odjazd dnia, jednak ostatecznie to rywale okazywali się silniejsi. Najlepsze wyniki to trzecie miejsce Grega Van Avermaeta na 17. etapie (więcej TUTAJ) oraz bardzo dobry występ Joey'a Rosskopfa podczas indywidualnej jazdy na czas (więcej TUTAJ).

Nie zachwycił również uznawany za największą gwiazdę polskiego kolarstwa, Michał Kwiatkowski. Od początku było wiadomo, że popularny "Kwiato" będzie pomocnikiem liderów Team INEOS, jednak nikt nie spodziewał się po Polaku tak słabej formy. Na zdecydowanej większości etapów Kwiatkowski zostawał daleko za peletonem jeszcze przed decydującymi fragmentami trasy.

Zwycięzcą Tour de France 2019 został niesamowity 22-letni Egan Bernal. Kolumbijczyk, niczym profesor kolarstwa przetrwał najtrudniejsze momenty i w odpowiednim momencie wyprowadził decydujący cios, zapewniający mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w "generalce" zajął zwycięzca sprzed roku, Geraint Thomas, również z Team INEOS. Jeśli Christopher Froome wróci do formy, to w brytyjskim zespole będą mieli poważny problem, problem bogactwa. Trzecie miejsce zajął jadący doskonały wyścig Steven Kruijswijk z Jumbo-Visma.

Klasyfikacja punktowa, kolejny już raz padła łupem Petera Sagana (Bora-hansgroe). Ile lat potrwa jeszcze dominacja Słowaka w tym aspekcie? Drugi był Caleb Ewan , a trzeci Elia Viviani.

O ile walka o dobre pozycje w dwóch powyższych klasyfikacjach dostarczała kibicom sporo emocji, o tyle walka o miano najlepszego górala była najnudniejsza od wielu lat. Przez większą część wyścigu koszulę w grochy posiadał Tim Wellens, który zabrał się w odjazdy na kilku pierwszy etapach. Dopiero Romain Bardet (AG2R-La Mondiale)  wyprzedził Belga po udanej uciecze na 19. etapie. Drugie miejsce zajął Egan Bernal, a trzecie wspomniany Wellens.