Marta Lach srebrną medalistką kolarskich mistrzostw Europy w wyścigu orliczek

Marta Lach zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego orliczek (do lat 23).

Piotr Ziemka
Marta Lach PAP / Bartłomiej Zborowski / Na zdjęciu: Marta Lach
Kolarki miały do przejechania 8 okrążeń o długości 11,5 kilometra ze startem i metą w Alkmaar - łącznie 92 kilometry. Cztery czołowe zawodniczki uzyskały czas dwie godziny i 15 minut. Zwyciężyła Włoszka Letizia Paternoster, która ma już w dorobku medale mistrzostw świata w kolarstwie torowym wśród seniorek. Jako druga minęła metę Marta Lach. Trzecie miejsce zajęła Holenderka Lonneke Uneken. Siedemnasta była Aurela Nerlo, dziewiętnasta Agnieszka Skalniak (obie +0:04 do najlepszej dwunastki), 31. Marta Jaskulska (+0:10), a 35. Karolina Kumięga (+0:21).

W młodzieżowych mistrzostwach Europy 2018 Lach finiszowała jako trzynasta. Najlepiej z Polek spisała się wówczas Łucja Pietrzak, która znalazła się tuż za podium. Paternoster też stanęła wtedy na "pudle" - trzecim stopniu.

W 2016 roku wyścig ze startu wspólnego orliczek na mistrzostwach Europy wygrała Katarzyna Niewiadoma. Wtedy ta impreza była rozgrywana w innej formie, seniorki jechały w tym samym wyścigu z zawodniczkami mającymi mniej niż 23 lata.

Lach od 2019 roku jest kolarką grupy CCC-Liv. W tym sezonie wygrała etap Festiwalu Elsy Jacobs i była druga na odcinku Internationale Lotto Thueringen. Sierpień rozpoczęła od trzeciego miejsca w klasyku w Navarrze.

W czwartek blisko medalu w jeździe indywidualnej na czas była Aurela Nerlo. Polka została sklasyfikowana na czwartej pozycji. Uzyskała wynik 30:02, podczas gdy trzecia w klasyfikacji Elena Pirrone miała 29:59, a druga Maria Nowołodska 29:58. Triumfowała Hannah Ludwig (29:20). Ósme miejsce zajęła Agnieszka Skalniak (30:14).

Tytuł mistrzyni Europy w jeździe indywidualnej na czas seniorek obroniła Ellen van Dijk. Z kolei wśród seniorów najlepszy okazał się 19-letni Remco Evenepoel. Belg w poprzednim sezonie startował jeszcze wśród juniorów. W tej kategorii zdobył po dwa złote medale MŚ i ME. W sobotę 3 sierpnia 2019 roku wygrał Clasica San Sebastian. Jedenasty czas uzyskał Marcin Białobłocki, a osiemnasty - Wojciech Ziółkowski.

W sobotę odbędą się wyścigi orlików i seniorek. Z kolei dzień później zaprezentują się seniorzy.

Czy Polka lub Polak zdobędzie jeszcze medal mistrzostw Europy 2019 w Alkmaar?