ME w 4X: Sześciu Polaków na śliskiej trasie w Słowenii

Czech Michal Prokop został w słoweńskiej Ajdovščinie mistrzem Europy w four crossie (4X). Tytuł w rywalizacji kobiet wywalczyła Austriaczka Anita Molcik. Rywalizacja tylko z nazwy była "wyścigiem czwórkowym".

Krzysztof Straszak

Na rozegranie biegów nie pozwoliła pogoda. Sędziowie, wzburzając licznych kibiców, ale kierując się rozsądkiem w zapewnieniu zawodnikom bezpieczeństwa, odwołali finałowe przejazdy, za oficjalne wyniki mistrzostw biorąc pojedyncze czasy z kwalifikacji.

Wystartowało sześciu Polaków. W stawce ponad sześćdziesięciu uczestników nasza ekipa narodowa stanowiła więc prawie 10 procent uczestników. Najlepsze miejsce zajął Piotr Paradowski, który stracił do Prokopa prawie 6 s i został sklasyfikowany na 33. pozycji.

28-letni Prokop, prażanin, jest dwukrotnym mistrzem świata w wyścigu czwórkowym. Trasa w Rotorua w Nowej Zelandii, gdzie zdobył drugi tytuł, jest jego ulubioną. Jazdę na rowerze zaczynał od BMX, w której to konkurencji startował na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, odpadając w ćwierćfinale.

Na liście startowej mistrzostw był Francuz Romain Saladini, najwyżej, bo na drugiej pozycji, sklasyfikowany Europejczyk w Pucharze Świata, który ostatecznie jednak nie wziął udziału w kwalifikacjach. Na świecie równych sobie nie ma Australijczyk Jared Graves.

Nowa mistrzyni Europy, 28-letnia Molcik, na drugim miejscu ukończyła klasyfikację generalną ubiegłorocznej edycji Pucharu Świata w 4X, gdzie dziś plasuje się na dziewiątym miejscu. Ze światowego czempionatu w 2006 roku przywiozła brązowy medal, a w tym samym sezonie była wicemistrzynią kontynentu.

Nie startowały w Ajdovščinie liczące się w międzynarodowej rywalizacji: Holenderka Anneke Berten, Brytyjka Fionn Griffiths, Czeszki Jana Horakova, Romana Labounkova, a także Francuzka Emmeline Ragot. W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Amerykanka Jill Kintner.

Słowenia jest w tym sezonie europejską stolicą kolarstwa górskiego. Tam również odbyły się w połowie czerwca kontynentalne mistrzostwa Europy w zjeździe.