Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Kolarstwo. Ryszard Szurkowski wciąż walczy. "To będzie naprawdę długi wyścig"

Od wypadku Ryszarda Szurkowskiego podczas wyścigu w Kolonii minęły już prawie dwa lata. Jeden z najwybitniejszych polskich sportowców wciąż toczy ciężki bój o powrót do sprawności. Zdaje sobie sprawę, że ten wyścig będzie długi.

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Ryszard Szurkowski podczas rehabilitacji Facebook / Sklep rowerowy Ryszarda Szurkowskiego / Na zdjęciu: Ryszard Szurkowski podczas rehabilitacji
74-latek ma na swoim koncie cztery zwycięstwa w Wyścigu Pokoju, dwa wicemistrzostwa olimpijskie w drużynie, trzy tytuły mistrza świata (jeden zdobył indywidualnie), a także wiele innych cennych osiągnięć. Jego życie zmienił wypadek, do którego doszło 10 czerwca 2018 roku w Kolonii.

Ryszard Szurkowski przeszedł po nim dwie operacje kręgosłupa, a także skomplikowaną operację twarzy. Miał czterokończynowe porażenie. Utytułowany sportowiec nieustannie walczy o powrót do sprawności. Zdaje sobie sprawę z tego, że czeka go bardzo wiele wyzwań.

- To będzie naprawdę długi wyścig. Robię postępy, ale nie takie jak w sporcie wyczynowym. W tamtych czasach wiosną człowiek był jeszcze słaby, ale po specjalistycznym treningu zaczynał czuć nogę, żeby w maju i czerwcu być w pełnej formie. U mnie to potrwa o wiele dłużej - powiedział podczas rozmowy z "Przeglądem Sportowym".

Oprócz wspomnianych już zabiegów, słynny kolarz przeszedł też pierwszą operację ręki. Szurkowskiemu przeszczepiono ścięgna i nerwy. Teraz czeka na efekty. Jakie są rokowania lekarzy?

- Różnie mówią. Jeśli chodzi o układ nerwowy, wiemy, że będzie najtrudniej i potrzeba najwięcej czasu. Z mięśniami idzie szybciej, ale tu nie tyle o nie chodzi, a o te przeszczepione ścięgna. Muszą się połączyć i pozrastać. Jak je wyćwiczę i zaczną spełniać swoje funkcje, to będziemy mówili o pozytywnych efektach - przekazał wielokrotny reprezentant Polski.

Ryszard Szurkowski często wraca do tego, co było kiedyś. Spogląda na wywalczone puchary czy medale. Niejednokrotnie ma jednak problem, by przypomnieć sobie, w jakich okolicznościach świętował dane sukcesy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą koledzy.

Czytaj także:
- Bundesliga. Napięta sytuacja w Bayernie Monachium. Piłkarze po stronie Manuela Neuera

- PKO Ekstraklasa. Dwa rodzaje testów dla piłkarzy. Gorzej, jak ktoś się zarazi po wznowieniu ligi 

ZOBACZ WIDEO: Reprezentantka Polski była podejrzana o zarażenie koronawirusem. "Wszystko wyglądało jak z jakiegoś horroru"
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×