Vuelta a España, etap 1: Cancellara nokautuje, Bodnar dziesiąty

Szwajcar Fabian Cancellara (Saxo Bank) zdecydowanie wygrał w sobotę na torze wyścigowym w holenderskim Assen jazdę indywidualną na czas na odcinku 4.8 km, zostając pierwszym liderem Vuelta a España. Dziesiąta pozycja Macieja Bodnara (Liquigas).

Krzysztof Straszak

28-letni Cancellara, mistrz olimpijski z Pekinu i były dwukrotny mistrz świata, uzyskał czas aż o 9 s lepszy od belgijskiego sprintera Toma Boonena i o 12 s lepszy od Tylera Farrara, amerykańskiego specjalisty od finiszu.

Czwarty były torowy wicemistrz globu Holender Jens Mouris, potem włoski sprinter Daniele Bennati, jego kolega z Liquigas Roman Kreuziger, triumfator Vuelty z 2006 roku Aleksander Winokurow, a tuż przed Bodnarem (19 s straty) wielcy faworyci do złotej koszulki: Włoch Ivan Basso i Hiszpan Alejandro Valverde.

Pierwszy na liście startowej wyścigu Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi), kolejny kandydat do zwycięstwa, zajął 29. pozycję, tuż za wicemistrzem globu w specjalności, Kanadyjczykiem Sveinem Tuftem (Garmin). Mistrz świata Niemiec Bert Grabsch (Columbia) o setne sekundy przegrał z Bodnarem. W drugiej setce uplasowali się bracia Schleckowie.

Drugi z Polaków startujących w Vuelcie, Sylwester Szmyd (Liquigas) nie jest fachowcem na płaskim terenie i stracił do zwycięzcy 41 s, zostając sklasyfikowanym na 143. pozycji.

Mistrz nokautuje

Trzykrotnie, ostatni raz w tym roku, Cancellara wygrywał otwierające czasówki w Tour de France. Teraz powtórzył wyczyn w Vuelcie, w swoim drugim występie tam notując pierwsze zwycięstwo. Do mety w Madrycie jednak dojechać nie zamierza, bo na oku ma przede wszystkim mistrzostwa świata.

Czwartek, 24 września: to data zaznaczona na czerwono w kalendarzu mistrza z Berna, sportowca roku 2008 w Szwajcarii (pokonał nawet Rogera Federera) i dwukrotnego medalisty olimpijskiego, który zna swoją siłę. Podczas ostatniego Tour de France, na etapie jazdy na czas wokół Annecy był wściekły na Alberta Contadora (nie broni złotej koszulki w Vuelcie), który pokonał go dzięki pomocy motocykli.

Liquigas a Chrząstawa Mała

Aż czterech przedstawicieli w czołowej dziesiątce miała w Assen włoska ekipa Liquigas, najbardziej "polski" z zespołów ProTour. Gdy na prowadzenie w wyścigu wyszedł Maciej Bodnar, mistrz polski w jeździe na czas, pokonał go dopiero kolega Kreuziger. Gdy nad północną Holandią zaczęło lać, zawodnicy nie potrafili zbliżyć się do czołowych rezultatów, a ochotę miał na dobry wynik Litwin Ignatas Konovalovas, triumfator rzymskiej czasówki w Giro d'Italia.

Jako ostatni w kolejności w swoich drużynach startujący: Winokurow, powracający po dwóch latach dyskwalifikacji mistrz Azji w specjalności i jedyny w peletonie były triumfator Vuelty, Valverde oraz Basso, Bodnara wyprzedzili ledwie o sekundę. Dziesiąty wynik na etapie w debiucie w Wielkim Tourze to jednak rzecz, którą 24-letni człowiek z Chrząstawy Małej na Dolnym Śląsku będzie mógł pochwalić się wnukom.

Na torze motocyklowym w Assen (setne w karierze zwycięstwo odniósł tam w tym roku Valentino Rossi) sucha nawierzchnia umożliwiała osiąganie dużych prędkości: Cancellara uzyskał średnią ponad 54 km/h.

W Holandii etapów wymagających być nie może. W niedzielę w Emmen i w niedzielę w Venlo o zwycięstwo powalczą sprinterzy. 3 mln euro wyłożone na stół przez Niderlandy za przeniesienie Vuelty daleko poza granice Hiszpanii, nawet wbrew rozsądkowi i komfortowi kolarzy, nie mogły zostać odrzucone. Business is business.