Fabian Riessle mistrzem Niemiec w kombinacji norweskiej, Mario Seidl najlepszy w Austrii

Fabian Riessle wygrał mistrzostwa Niemiec w kombinacji norweskiej. Zwycięzcą konkursu w Hinterzarten został jednak występujący gościnnie Francuz Maxime Laheurte.

Piotr Ziemka
Od lewej: Johannes Rydzek, Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel Getty Images / Matthias Hangst / Od lewej: Johannes Rydzek, Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel
Maxime Laheurte prowadził już po serii skoków narciarskich na obiekcie w Hinterzarten (K95, HS108). Francuz uzyskał 102,5 metra i 138,3 punktu. Najdalej z Niemców wylądował Terence Weber (100 metrów, 126,8 punktu, 46 sekund straty do lidera). Piątą lokatę po pierwszej części zmagań zajmował Eric Frenzel (117 pkt, +1:25). Natomiast z dwunastym numerem biegł Fabian Riessle (114 pkt, +1:37 straty). Zdyskwalifikowany został Johannes Rydzek.

Laheurte miał dziewiąty czas biegu na 10 kilometrów (23 minuty, 36 sekund) i utrzymał prowadzenie. Najszybciej trasę przebiegł Fabian Riessle (21:59.6). 27-letni kombinator w konkursie zajął drugie miejsce (finiszował 10 sekund po reprezentancie Francji) i został mistrzem Niemiec. Osiem dziesiątych sekundy po nim metę minął Frenzel. Brązowy medal czempionatu otrzymał Weber (ósmy w biegu).

Czwarty był Manuel Faisst, piąty David Welde, a dopiero trzynasty medalista igrzysk olimpijskich i zwycięzca konkursu Letniej Grand Prix 2018 w Oberstforfie - Vinzenz Geiger.

O medale krajowych mistrzostw rywalizowano też w Austrii. Zarówno czwartkowy konkurs - rozpoczęty od skoków na dużej skoczni - jak i niedzielny wygrał Mario Seidl. Triumfator klasyfikacji generalnej LGP prowadził już po skokach na normalnym obiekcie w Hinzenbach. W biegu miał szósty czas - to wystarczyło do zachowania przodownictwa.

Z końca czołowej dziesiątki na drugi stopień podium awansował Bernhard Gruber. 36-latek uzyskał najlepszy czas na trasie (20:52.8). Do Seidla stracił 5.2 sekundy. Trzeci był Franz-Josef-Rehrl (+5.5).

Mistrzostwa Polski w kombinacji norweskiej zaplanowano na sobotę 20 października.

Czy zwycięzca LGP Mario Seidl będzie w czołowej trójce klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2018/2019?