Oberstdorf 2021: kombinator z Norwegii obronił tytuł mistrza świata z przewagą 0.4 sekundy. Polak w czołowej "30"

Jarl Magnus Riiber zdobył złoty medal mistrzostw świata Oberstdorf 2021 w kombinacji norweskiej (skok na normalnej skoczni i bieg na 10 kilometrów). W czołowej trzydziestce sklasyfikowano Szczepana Kupczaka.

PZ
Jarl Magnus Riiber PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Jarl Magnus Riiber
Jako 25. w serii skoków narciarskich zaprezentował się Szczepan Kupczak. Czwarty zawodnik pierwszej części kombinacji rozegranej na MŚ Seefeld 2019 uzyskał 98,5 metra i objął prowadzenie z dorobkiem 118,8 punktu. Po Kupczaku wystąpiło 31 uczestników tej rywalizacji - wyprzedziło go 24 z tego grona. 35. lokatę na skoczni zajął Andrzej Szczechowicz, który nie uczestniczył jeszcze w zawodach Pucharu Świata. 36 kombinatorów startowało z 19. belki startowej. Dla ostatniej dwudziestki ustawiono 18. platformę.

Najdalej poszybował Ryota Yamamoto. Japończyk wylądował na 106. metrze, zdobył 143,1 punktu. Drugi wynik uzyskał rodak lidera - Akito Watabe (104/138,1/+0:20). Trzeci na trasę ruszył Jarl Magnus Riiber (103/137,6/+0:22), czwarty zaś - Johannes Lamparter (102,5/137,4/+0:23).

W czwartej minucie po starcie biegu zawodnika z numerem pierwszym doścignęli: Lamparter, Riiber i Watabe. R. Yamamoto nie wytrzymał tempa tej trójki - po pięciu kilometrach już zamykał czołową dziesiątkę. Na szóstym kilometrze, do Riibera, Lampartera i Watabego dołączyli: 11. po skokach Jens Luraas Oftebro, 13. Ilkka Herola, 9. Fabian Riessle, 8. Eric Frenzel i 6. Lukas Greiderer.

Pierwszy na ostatniej prostej pojawił się Herola, ale z przewagą 0.4 sekundy triumfował lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Riiber. Brązowy medal zdobył inny Norweg - Oftebro. Yamamoto został sklasyfikowany na 11. pozycji. Kupczak utrzymał się w trzeciej dziesiątce - finiszował jako 29. Szczechowicz minął metę 38.

Riiber obronił tytuł mistrza świata - w 2019 roku też wygrał zawody rozpoczęte od skoków narciarskich na normalnym obiekcie.

10 kilometrów najszybciej przebiegł Herola (22 minuty). Riiber miał piąty czas, Oftebro drugi, Frenzel trzeci, Yamamoto 32., Kupczak 34., a Szczechowicz 41.