Ruszył EuroBasket. Kapitalny mecz Litwy ze Słowenią

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / SASCHA STEINBACH / Na zdjęciu: Luka Doncić
PAP/EPA / SASCHA STEINBACH / Na zdjęciu: Luka Doncić

W czwartek, 1 września rozpoczęły się mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn. Już na starcie było bardzo ciekawie - Litwa zmierzyła się ze Słowenią.

Hit nie zawiódł. Litwa prowadziła ze Słowenią 78:73 na niespełna pięć minut przed końcem meczu, ale końcowy triumf w wielkim stylu wyszarpali mistrzowie Europy z 2017 roku.

Kluczowy rzut za trzy trafił Goran Dragić, po którym jego drużyna odskoczyła rywalom (85:81), a w następnym posiadaniu zablokowany został Ignas Brazdeikis. Końcowy wynik to 92:85.

Luka Doncić zdobył 14 punktów, ale miał też sześć zbiórek i aż 10 asyst. Gwiazdor Słowenii także w końcówce popisywał się świetnymi podaniami, między innymi do Mike'a Tobeya, zdobywcy 24 "oczek".

Litwa zaczęła EuroBasket od porażki, nie pomogli jej nawet czołowi podkoszowi ligi NBA - Jonas Valanciunas oraz Domantas Sabonis. Ten pierwszy zanotował w czwartek dziewięć punktów oraz 12 zbiórek w 31 minut, a Sabonis rzucił o "oczko" więcej.

Węgry długo stawiały opór, ale Bośnia i Hercegowina w trzeciej kwarcie przejęła kontrolę nad meczem (28:17) i ostatecznie wygrała go 95:85, udanie otwierając wrześniowe mistrzostwa Europy.

Jusuf Nurkic trafił połowę oddanych rzutów z pola i w zaledwie 21 minut zdobył 19 punktów. Miał problemy z faulami. Bardzo dobrze radził sobie ponadto Dzanan Musa, który zaaplikował rywalom 19 "oczek".

Fatalnie mistrzostwa Europy rozpoczęli Francuzi. Niemcy rozbili ich 76:63, wygrywając trzy pierwsze kwarty i budując w ten sposób swoją przewagę. "Trójkolorowi" uzyskali tylko 38-proc .skuteczności w rzutach z pola.

Zaledwie dwóch zawodników Francji przekroczyło w tym spotkaniu barierę dziesięciu zdobytych punktów - byli to Guerschon Yabusele (18) oraz Rudy Gobert (11). U Niemców ofensywa wyglądała zdecydowanie lepiej. Trafili 58-proc. rzutów za dwa.

Porażka w pierwszym meczu, zważając na ich obecność w grupie B, nazywanej "grupą śmierci", zwiastuje Francuzom spore problemy już na początku EuroBasketu.

Grupa B Wyniki:

Bośnia i Hercegowina - Węgry 95:85 (17:23, 28:23, 28:17, 22:22) (Musa 19, Nurkic 19, Roberson 18, Halilovic 16 - Benke 20, Hanga 16, Vojvoda 15)

Słowenia - Litwa 92:85 (27:27, 24:21, 18:19, 23:18) (Tobey 24, Dragić 19, Doncić 14, Blazić 14 - Kuzminskas 19, Grigonis 18, Lekavicius 14)

Francja - Niemcy 63:76 (13:17, 18:21, 12:19, 20:19) (Yabusele 18, Gobert 11 - Thiemann 14, Lo 13, Giffey 13, Schroder 11)