Chorwacja - Polska. Zasypali ich w czwartej kwarcie! Podwójny triumf Polaków

Genialny fragment w czwartej kwarty, seria rzutów zza łuku i wielki triumf Polaków. Biało-Czerwoni pokonali meczu prekwalifikacji do EuroBasketu 2025 w Zagrzebiu Chorwatów 87:79. Przy okazji odrobili trzy punkty straty z meczu w Warszawie.

Krzysztof Kaczmarczyk
Michał Sokołowski WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Michał Sokołowski
Od początku spotkania wynik oscylował wokół remisu, ale w kluczowym momencie to Polacy zaczęli seryjnie trafiać zza łuku.

W czwartej kwarcie podopieczni Igora Milicicia trafili m.in. siedem rzutów z dystansu i z remisu odjechali na rekordowe piętnaście punktów (85:70).

Ten fragment był decydujący. Nie do zatrzymania byli Jarosław Zyskowski i Jakub Garbacz, znakomicie grał Andrzej Pluta, a dużo energii i ożywienia wniósł Jakub Nizioł.

Polacy wygrali różnicą ośmiu punktów i zgarnęli pełną pulą. W meczu, który najpewniej zadecydował o pierwszym miejscu na koniec zmagań w tej fazie w grupie. W Warszawie Chorwaci wygrali tylko 72:69.

W końcówce zrobiło się nieco nerwowo, bo nasi koszykarze zaczęli grać nerwowo i popełniali proste błędy oraz niepotrzebnymi faulami wysyłali Chorwatów na linię rzutów wolnych. Skończyło się jednak po myśli Polaków.

14 celnych rzutów zza łuku zrobiło różnicę. Pięć takich prób wykorzystał Garbacz, cztery (na pięć) razy trafił Pluta. Garbacz i Zyskowski finalnie uzbierali po 21 punktów. 16 dołożył Aleksander Balcerowski, który przez trzy kwarty był główną opcją naszej kadry i długo trzymał nas w grze.

W "krytycznym momencie" (43:49) pociągnął nas z kolei Zyskowski, a czwarta kwarta była już przysłowiową wisienką na torcie.

Z dziennikarskiego obowiązku dodać należy, że w barwach reprezentacji Polski zadebiutował Geoffrey Groselle. Czy coś dał drużynie? Wystarczy spojrzeć w linijkę statystyczną: 0/4 z gry, cztery faule, dwie zbiórki i asysta. To "mówi" wszystko.

Chorwacja - Polska 79:87 (18:21, 19:13, 19:24, 23:29)

Chorwacja: Danko Branković 17, Roko Badzim 12, Roko Prkacin 12, Toni Nakić 11, Borna Kapusta 11, Mateo Dreznjak 10, Dario Dreznjak 4, Dominik Mavra 2, Toni Perković 0, Matej Rudan 0.

Polska: Jarosław Zyskowski 21, Jakub Garbacz 21, Aleksander Balcerowski 16, Andrzej Pluta 14, Michał Sokołowski 7, Jakub Nizioł 5, Michał Michalak 2, Aleksander Dziewa 1, Łukasz Kolenda 0, Geoffrey Groselle 0, Michał Kolenda 0.