Dwie kwarty rozstrzygnęły hit. Lider powiększył przewagę

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: koszykarze SKS Starogard Gdański

SKS Starogard Gdański w hicie 27. kolejki Suzuki I ligi wygrał z HydroTruckiem Radom 82:76. To świetna wiadomość dla Górnika Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, który do dwóch punktów powiększył przewagę w tabeli nad najgroźniejszymi rywalami.

Świetna druga i trzecia kwarta rozstrzygnęły hitowy pojedynek. SKS wygrał te części łącznie różnicą 25 punktów i prowadził 68:47. HydroTruck walczył do końca, ale pozwoliło to tylko zniwelować różnicę do sześciu "oczek", co dało radomianom lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej jednak się oddaliło.

Po dwóch słabszych meczach przełamał się Filip Małgorzaciak. Zdobył 20 punktów (8/14 z gry). Nie tylko strzelec poprowadził starogardzian do wygranej. Damian Janiak uzyskał 18 "oczek" i osiem zbiórek. Trafił 7/8 prób z gry. Nieskuteczny był Wojciech Czerlonko (4/15), ale skompletował potężne double-double (16 punktów, 15 zbiórek).

HydroTruck też miał trzech liderów. Damian Jeszke uzyskał 19 "oczek" i 11 zbiórek, ale trafił tylko 9/22 prób z gry. Filip Zegzuła i Kaheem Ransom zdobyli po 17 punktów. Amerykanin rozdał też dziewięć asyst jednak podobnie, jak w ostatnich meczach miał problemy ze skutecznością (5/18 z gry w tym 1/9 za trzy).

Sensacyjnie zaczął się mecz w Wałbrzychu. Norbert Ziółko zdobył osiem ze swoich 23 punktów, a zamykający tabelę Start II Lublin prowadził z liderem 8:1. Górnik Trans.eu Zamek Książ nawet bez kilku podstawowych koszykarzy (Piotr Niedźwiedzki, Michał Sitnik i Mikołaj Stopierzyński) już w pierwszej kwarcie opanował sytuację (34:17). Ostatecznie gospodarze trafili 14 "trójek" i zwyciężyli 104:67.

Dziki Warszawa zaskakująco łatwo wygrały w Pelplinie z Decką (73:62). Gospodarze w drugiej i trzeciej kwarcie zdobyli łącznie 15 punktów. Dla gości 18 "oczek", 12 zbiórek i sześć przechwytów uzyskał Mateusz Bartosz. Dobrą formę potwierdził Michał Aleksandrowicz (16 punktów). Po drugiej stronie double-double (15+12) skompletował Piotr Wińkowski, a 13 "oczek" rzucił wracający do gry po krótkiej przerwie Thomas Davis.

GKS Tychy wygrał derby z BS Polonią Bytom (96:87). Goście popełnili tylko trzy straty przy 14 przeciwnika. Blisko triple-double był Alphonso Willis, który do 26 punktów i 12 zbiórek dołożył siedem asyst. Mogło być jeszcze lepiej, ale Amerykanin wykorzystał tylko 8/14 rzutów wolnych. Mocne double-double (11 punktów i 16 zbiórek) skompletował koszykarz GKS-u, Karol Nowakowski.

Trzecie zwycięstwo z rzędu odniosła Sensation Kotwica Kołobrzeg. Goście zaczęli mecz w Krośnie od prowadzenia 21:9. Później straty odrobiło Miasto Szkła i uzyskało przewagę (44:37). W czwartej kwarcie ponownie przyjezdni odskoczyli na 13 "oczek" (63:50), ale wygrali tylko 70:64. Najwięcej punktów (22) zdobył koszykarz Miasta Szkła, Maksymilian Zagórski, który trafił 11/12 rzutów wolnych. Pozostali jego koledzy mieli w tym elemencie 6/10.

Weegree AZS Politechnika Opolska wygrała 13. domowy mecz z rzędu. Zwycięstwo 90:84 nie przyszło łatwo. Gospodarze odrobili 10 punktów, a z AZS AGH Kraków wygrali tylko trzecią kwartę (27:13). Pozostałe części należały do gości, którzy trafili 13 "trójek" przy siedmiu przeciwnika. Wojciech Leszczyński zdobył dla nich 24 punkty, a po 17 "oczek" rzucili Paweł Zmarlak z AZS AGH i Artur Mielczarek z Weegree AZS Politechniki.

Wyniki środowych spotkań 28. kolejki Suzuki I ligi:

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - Start II Lublin 104:67 (34:20, 32:20, 20:15, 18:12)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Majewski 14, Ratajczak 13, Chidom 12, Drzazga 12, Kruszczyński 12, Durski 10, Sobkowiak 10, Kabała 9, Walski 8, Kordalski 4.

Start: Ziółko 23, Grzesiak 14, Świtacz 11, Majchrowicz 8, Nojszewski 6, Lewandowski 2, Turewicz 2, Ziółkowski 1, Bęben 0, Cherepanov 0, Głąb 0.

Decka Pelplin - Dziki Warszawa 62:73 (24:20, 6:12, 9:18, 23:23)

Decka: Wińkowski 15, Davis 13, Obarek 11, Ciesielski 7, Janik 6, Konopatzki 6, Sączewski 2, Tyszka 2, Dzierżak 0, Kopycki 0, Kulis 0.

Dziki: Bartosz 18, Aleksandrowicz 16, Azor 13, Grochowski 11, Czujkowski 7, Motel 6, Komenda 1, Munyama 1, Griszczuk 0, Kuźkow 0, Wojciechowski 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - AZS AGH Kraków 90:84 (27:30, 20:24, 27:13, 16:17)

Weegree AZS Politechnika: Mielczarek 17, Kobel 16, Kaczmarzyk 14, Kowalczyk 9, Białachowski 7, Kapuściński 7, Skiba 7, Jodłowski 6, Kroczak 4, Ratajczak 3.

AZS AGH: Leszczyński 24, Zmarlak 17, Szymański 11, Wydra 11, Lis 9, Dyrda 6, Abdelaal 4, Sobiech 2, Orłowski 0.

Miasto Szkła Krosno - Sensation Kotwica Kołobrzeg 64:70 (14:21, 19:11, 13:17, 18:21)

Miasto Szkła: Zagórski 22, Śpica 15, Dubults 14, Jankowski 5, Dawdo 4, Łałak 2, Oczkowicz 2, Harris 0, Heliński 0, Traczyk 0.

Sensation Kotwica: Washington 14, Kowalenko 12, Długosz 9, Klawa 9, Pułkotycki 8, Śmigielski 8, Pieloch 6, Dzierżak 4, Kurpisz 0.

GKS Tychy - BS Polonia Bytom 96:87 (23:21, 28:29, 28:19, 17:18)

GKS: Koperski 18, Mąkowski 16, Trubacz 13, Nowakowski 11, Stankowski 11, Krajewski 8, Wieloch 8, Kamiński 6, Chodukiewicz 5.

Polonia: Willis 26, Bogdanowicz 16, Szczepanik 16, Chrabota 11, Wieczorek 9, Piechowicz 6, Respondek 2, Jagoda 1, Chorab 0.

SKS Starogard Gdański - HydroTruck Radom 82:76 (17:21, 29:15, 22:11, 14:29)

SKS: Małgorzaciak 20, Janiak 18, Czerlonko 16, Ziółkowski 8, Motylewski 7, Życzkowski 6, Lis 5, Venzant 2, Burczyk 0, Perzanowski 0.

HydroTruck: Jeszke 19, Ransom 17, Zegzuła 17, Patoka 11, Pietras 5, Sowa 4, Rojek 3, Formella 0, Sadło 0, Zalewski 0.