Final Four ligi ENBL. Znamy finalistów

W dniach 11-12 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim odbywa się Final Four ligi ENBL. Wiadomo już, kto powalczy o zwycięstwo!

Patryk Pankowiak
koszykarze BM Stali Ostrów Wielkopolski Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Na zdjęciu: koszykarze BM Stali Ostrów Wielkopolski
To nie był mecz, który porwał. Ale było bardzo ciekawie i to do ostatnich sekund. Jako pierwszy we wtorek w Ostrowie Wielkopolskim o awans do finału ligi ENBL walczył King, uplasowany aktualnie na drugim miejscu w PLK. Rywalem szczecinian była litewska drużyna BC Wolves.

I King był o krok od sprawienia niespodzianki. Bo na pewno za taką trzeba by uznać triumf nad rywalem z o wiele większych budżetem. W kuluarach mówi się nieoficjalnie, że to nawet ponad cztery miliony dolarów.

BC Wolves jest świeżym tworem, ale z wielkimi możliwościami. Mówią o tym takie nazwiska w składzie, jak amerykański rozgrywający Ahmad Caver czy były mistrz Euroligi z 2018 roku - Jeffery Taylor.

Dodatkowo z powodu kontuzji w Ostrowie Wielkopolskim nie wystąpił we wtorek Filip Matczak, jeden z kluczowych zawodników, a w trakcie meczu urazów nabawili się Zac Cuthbertson i Maciej Żmudzki. Amerykanin wrócił do gry.

King prowadził 53:46 na pięć minut przed końcem spotkania i wydawało się, że zmierza po zwycięstwo. Jak się jednak okazało, drużyna Arkadiusza Miłoszewskiego do końca spotkania zdobyła już tylko dwa punkty. BC Wolves mocno odpowiedzieli, a dwie sekundy przed końcem rzut za trzy na zwycięstwo trafił wspomniany Caver, autor 19 punktów.

Drugi mecz dnia, jakościowo, stał na pewno na wyższym poziomie. BM Stal szybko wypracowała sobie zaliczkę, wygrywając pierwszą kwartę 22:12. Ambitny Polski Cukier Start próbował odrabiać straty i zbliżył się nawet na różnicę trzech oczek w drugiej połowie. Bartłomiej Pelczar miał rzut na remis.

Drużyna z Lublina nie wyrównała, a Stal w kilku następnych posiadaniach była świetna i znów zyskała przewagę. Ostrowianie zwyciężyli ostatecznie 86:74 i awansowali do wielkiego finału, w którym czeka już ekipa BC Wolves.

Trener Andrzej Urban miał na kim polegać. Damian Kulig (15 punktów, 10 zbiórek) i Aigars Skele (14 punktów, siedem zbiórek, 11 asyst) skompletowali double-double, a bardzo dobrze dysponowany Mateusz Zębski dodał 15 oczek, uzyskując 100-proc. skuteczności w rzutach z pola. Nemanja Djurisić miał ponadto 14 punktów.

Dla Startu 21 punktów wywalczył Troy Barnies, który w 20 minut umieścił w koszu 4 na 6 oddanych rzutów za trzy. Słabszy dzień miał Gabe DeVoe (dziewięć punktów, 4/12 z pola, 1/4 za 1).

Mecz o trzecie miejsce odbędzie się w Arenie Ostrów w środę, 12 kwietnia o godz. 16:00. Start finału zaplanowany jest na godz. 19:00. Przed rokiem rozgrywki ENBL wygrał Anwil Włocławek.

Wyniki:

King Szczecin - BC Wolves 55:58 (12:11, 17:19, 13:12, 13:16)
(Brown 12, Meier 12, Cuthbertson 11 - Caver 19, Juskevicius 8)

BM Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Start Lublin 86:74 (22:12, 17:22, 22:21, 25:19)
(Silins 15, Kulig 15, Zębski 15, Djursić 14 - Barnies 21, Młynarski 10, Devoe 9, Cavars 9)

Zakończył się sezon zasadniczy w NBA. Wszystko wiemy!