Frycowe zapłacone - relacja z meczu Rivas Ecopolis Madryt - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski

Nie udał się debiut KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski w rozgrywkach elitarnej Euroligi. Wicemistrzynie Polski przegrały w stolicy Hiszpanii, z tamtejszą drużyną Rivas Ecopolis różnicą aż 25 punktów. Podopieczne Dariusza Maciejewskiego tylko przez 5 minut były równorzędnym rywalem dla rywalek. Końcowy wynik nie odzwierciedla jednak wszystkiego, co działo się w Madrycie, gdyż gospodynie dopiero w końcowych minutach zdołały odskoczyć na tak wysoką przewagę.

Krzysztof Kaczmarczyk

- Najważniejszą rzeczą dla nas, jest pokazanie naszego stylu gry. Jeżeli nam się to uda, to będziemy mogli grać na wysokim poziomie. To natomiast pozwoli nam w realizacji celu, czyli wywalczenia awansu do kolejnego etapu rozgrywek - mówili przed Euroligą wszyscy związani z gorzowskim zespołem. W Madrycie na inauguracje ta sztuka się nie udała.

Na parkiecie w Madrycie od pierwszej akcji dominowały gospodynie. Co prawda w 3 minucie 7:5 prowadził jeszcze zespół KSSSE AZS PWSZ, ale kolejne minuty były decydujące. Gospodynie zdobyły aż 10 punktów z rzędu i przejęły kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie wygrywając pierwszą kwartę 25:13, a 12 punktów na swoim koncie miała już Jelena Dublevic.

Początek drugiej kwarty to popis strzelecki Amerykanki z Madrytu Catherine Joens, która w przeciągu trzech minut aż czterokrotnie trafiła zza linii 6,25. Akademiczki odpowiedziały tylko trójką Liudmily Sapovej, a przewaga gospodyń sięgnęła już 20 punktów. Grą Hiszpanek znakomicie dyrygowała Clara Bermejo Moreno (9 asyst w pierwszej połowie meczu, przy zaledwie czterech całej drużyny gorzowskiej), a Rivas Ecopolis prowadziło po pierwszych dwudziestu minutach różnicą 22 punktów.

Początek drugiej połowie to spokojna gra gospodyń. Akademiczki do walki zachęcała najlepiej dysponowana tego dnia Sapova. Właśnie jej trójka oraz skuteczne akcje Samanthy Jane Richards i Izabeli Piekarskiej pozwoliło Wicemistrzyniom Polski doprowadzić do stanu 39:53 w 25 minucie. Ostatecznie jednak, przed ostatnią kwartą, przewaga drużyny ze stolicy Hiszpanii osiągnęła pułap 17 punktów.

W ostatniej kwarcie akademiczkom udało się zmniejszyć straty do 12 punktów na 6 minut przed końcową syreną. W tym momencie jednak z parkietu musiała zejść Richards (4 przewinienia) i gra Wicemistrzyń Polski się załamała. Końcowe minuty to zupełna dominacja koszykarek z Madrytu, które ostatecznie triumfowały 85:60.

W ekipie Rivas Ecopolis najskuteczniejszą zawodniczką była Jelena Dublevic, która uzbierała 18 punktów i zebrała z tablic 8 piłek. Ogólnie aż pięć zawodniczek zapisało na swoim koncie dwucyfrowe zdobycze punktowe. Swoje dodała również Bermejo Moreno, której w statystykach zapisano 8 punktów, 6 zbiórek i 12 asyst.

Wśród akademiczek najlepiej wypadła Liudmila Sapova, która była najskuteczniejszą koszykarką Wicemistrzyń Polski i zdobyła 13 punktów. Z każdą kolejną minutą rozkręcała się australijska rozgrywająca Samantha Jane Richards, która ostatecznie zakończyła spotkanie z 6 punktami, 4 zbiórkami i 4 asystami. Kto wie, jaki byłby wynik końcowy, gdy nie zejście Australijki w połowie czwartej kwarty. O wygraną było by z pewnością bardzo trudno, ale wynik z pewnością mógłby być dużo korzystniejszy.

Rivas Ecopolis Madryt - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 85:60 (25:13, 24:14, 14:19, 22:14)

Rivas Ecopolis: J.Dubljevic 18, A.Cruz 16, C.Langhorne 15, C.Joens 12, P.Ujhelyi 12, C.Bermejo Moreno 8 (12 as), A.Hajdune Czaszar 4, E.Eldebrink 0

KSSSE AZS PWSZ: L.Sapova 13, J.Żurowska 8, A.Kaczmarczyk 8, I.Piekarska 7, S.Spencer 7, S.Richards 6, Y.Dureika 6, J.Vidacic 5, K.Dżwigalska 0