Szalona końcówka meczu Anwilu w FIBA Europe Cup

Było bardzo blisko, ale jednak zabrakło - dokładnie jednej wybronionej akcji. Anwil Włocławek rozpoczyna tegoroczną edycję rozgrywek FIBA Europe Cup od porażki.

Patryk Pankowiak
Victor Sanders i Melwin Pantzar PAP / PAP/Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Victor Sanders i Melwin Pantzar
Anwil kapitalnie radzi sobie na rodzimym podwórku, z bilansem 4-0 jest aktualnie jedynym niepokonanym zespołem w Orlen Basket Lidze. I był bardzo blisko, aby świetnie rozpocząć także zmagania w Pucharze Europy FIBA.

Włocławianie prowadzili 79:76 i na samym finiszu mieli trzy rzuty, po których mogli powiększyć przewagę. Spudłowali jednak odpowiednio Kalif Young, Jakub Garbacz i Kamil Łączyński. Surne Bilbao Basket, pomimo zaledwie 23 sekund do końca meczu, wciąż wierzyli w końcowy triumf.

Znany z polskich parkietów, Sacha Killeya-Jones trafił najpierw dwa rzuty wolne, a następnie fatalny błąd popełnił jeden z liderów Anwilu, Victor Sanders. Amerykanin pod naciskiem obrony rywali podał piłkę do tyłu, będąc już na atakowanej połowie.

Hiszpanie odwrócili losy spotkania. Wielki rzut na cztery sekund przed końcem trafił Adam Smith, doprowadzając do wyniku 81:79. Gospodarze mieli jeszcze piłkę, ale po przerwie na żądanie Przemysława Frasunkiewicza Łączyński źle podał do Garbacza.

Surne Bilbao Basket triumfował ostatecznie 83:79. Alex Renfroe rzucił 22 punkty i miał siedem zbiórek, a wspomniany Killeya-Jones zapisał przy swoim nazwisku 18 oczek.

Drużyna z Włocławka w całym meczu umieściła w koszu tylko 10 na 38 oddanych rzutów za trzy. Popełniła też sporo, bo 14 strat. Sam Garbacz wykorzystał zaledwie 3 na 11 prób zza łuku. Pudłowali też Sanders (osiem punktów, 3/9 z gry, 1/6 za trzy) i Janari Joesaar (osiem punktów, 2/8 z gry).

Anwil rozpoczął mecz od prowadzenia 17:2 i w pierwszej połowie zdominował faworyzowanych rywali. Goście podnieśli się jednak po zmianie stron, zatrzymali włocławian na zaledwie trzydziestu rzuconych punktach w drugiej połowie i zwyciężyli efektownie, rzutem na taśmę.