Duża niespodzianka w OBLK! Seria 18:0 załatwiła mistrzynie Polski

Mistrzynie Polski nie są już niepokonane w Orlen Basket Lidze Kobiet. Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrał w Poznaniu z Enea AZS-em Politechniką Poznań. Pierwszej porażki doznało też MB Zagłębie Sosnowiec.

Krzysztof Kaczmarczyk
Britney Jones i Julia Bazan PAP / Adam Warżawa / Britney Jones i Julia Bazan
Szokujące osiem minut załatwiło mistrzynie w Poznaniu. Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty gospodynie zaliczyły serię 18:0 i odjechały na 64:40. Było po wszystkim.

Co prawda lublinianki robiły co mogły, żeby wrócić, ale straty były zdecydowanie za duże. Enea AZS Politechnika wygrała 71:65.

20 punktów i 10 zbiórek skompletowała Mikayla Vaughn. Zdecydowanie przyćmiła podkoszową liderkę rywalek Channon Fluker, która wykorzystała tylko 1 z 8 rzutów z gry.

Po takim rozstrzygnięciu w Orlen Basket Lidze Kobiet pozostały dwie drużyny z kompletem zwycięstw. To PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski oraz KGHM BC Polkowice. Obie drużyny nie miały problemów w tej serii z pokonaniem rywalek.

Gorzowianki rozbiły w Toruniu ograły "Katarzynki" 82:49. Gospodynie w ostatniej kwarcie zdobyły zaledwie pięć "oczek". Po stronie triumfatorek brylowały Chloe Bibby (28 punktów, 15 zbiórek i cztery asysty) oraz Elena Tsineke (24 punkty, sześć asyst i pięć zbiórek).

W Polkowicach do gry wróciła Stephanie Mavunga - trener Karol Kowalewski czekał na nią niemal 10 miesięcy. Środkowa, która w między czasie otrzymała polskie obywatelstwo w 12 minut na parkiecie zaliczyła po pięć punktów i zbiórek. Jej KGHM BC rozbił KS Basket 25 Bydgoszcz 95:71.

Spodziewanych emocji nie było w Gdyni, gdzie ciekawie zapowiadający się mecz VBW Arki z MB Zagłębiem Sosnowiec (dotychczas drużyną bez porażki) gospodynie wygrały aż 83:63. Ekipę z Trójmiasta do sukcesu poprowadziła Barbora Wrzesiński, autorka 24 punktów i sześciu asyst.

Najmniej emocji było w tej serii gier w Pruszkowie, gdzie MKS uległ wrocławskiej Ślęzie różnicą aż 47 punktów.

Teraz w OBLK nastąpi pauza spowodowana meczami reprezentacji Polski w ramach eliminacji do Women EuroBasket 2025. Polki 8 listopada zagrają w Antwerpii z Belgijkami, a cztery dni później w Katowicach z Litwinkami.

Wyniki 4. kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet:

KGHM BC Polkowice - KS Basket 25 Bydgoszcz 95:71 (26:17, 25:23, 25:14, 19:17)
(Friskovec 19, Gertchen 15, Kulińska 10 - Calloway 24, Zmierczak 12)

MKS Pruszków - 1KS Ślęza Wrocław 53:100 (16:28, 17:26, 13:26, 7:20)
(Maupin 17, Stwicka 11, Zaborska 10 - Strautmane 21, Held 19, Baker 15, Nunn 13, Pyka 13, Kurach 13)

Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 49:82 (14:26, 19:17, 11:26, 5:13)
(Washington 18, Stankiewicz 12 - Bibby 28 (15 zb), Tsineke 24)

Enea AZS Politechnika Poznań - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 71:65 (24:18, 12:17, 19:5, 16:25)
(Vaughn 20 (10 zb), Popović 14, Skobel 12 - Zięmborska 17, Heal 16, Gustavsson 12)

VBW Arka Gdynia - MB Zagłębie Sosnowiec 83:63 (20:9, 20:19, 27:20, 16:15)
(Wrzesiński 24, Davis 14 - Zempare 13, Jones 13, Wadoux 10)