Sensacja. Fatalny występ polskich koszykarzy w Sosnowcu

Nie tak wyglądać miał poniedziałkowy wieczór w Sosnowcu. Kadra Polski mocno rozczarowała. Macedonia Północna rozbiła Biało-Czerwonych aż... 96:71.

Patryk Pankowiak
Aleksander Dziewa podczas meczu Polska - Macedonia Północna PAP / Jarek Praszkiewicz / Na zdjęciu: Aleksander Dziewa podczas meczu Polska - Macedonia Północna
To miało być święto koszykówki w Sosnowcu. Polscy sympatycy liczyli, że Biało-Czerwoni zrehabilitują się za słaby występ na Litwie w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy i pokażą się z dobrej strony przeciwko niżej notowanej Macedonii Północnej. Tak się jednak nie stało.

Polacy, sensacyjnie, zostali wręcz znokautowani. Goście już po pierwszej kwarcie prowadzili 25:16, a po zmianie stron szybko powiększyli swoją przewagę, wygrywając trzecią odsłonę 22:12.

Macedonia Północna zamknęła spotkanie w 30 minut - ostatnia, czwarta partia była już formalnością. Triumfowała ostatecznie 96:71.

Gości do sukcesu poprowadził kapitalny Nenad Dimitrijevic. 26-latek zaliczył wybitny występ, zdobywając 32 punkty, osiem zbiórek i osiem asyst. Polacy nie potrafili go zatrzymać.

Biało-Czerwonym poniedziałkowy mecz zupełnie nie wyszedł. Trafili tylko 7 na 33 oddane rzuty za trzy i popełnili aż 16 strat. Dużo mówi fakt, że polscy koszykarze w poniedziałek w Sosnowcu nie wygrali nawet kwarty.

Michał Michalak otarł się o double-double (20 punktów, dziewięć), a Michał Sokołowski miał 15 oczek, ale na niewiele się to zdało. Podstawowy środkowy, Aleksander Balcerowski trafił tylko 2 na 10 oddanych prób z pola, w tym 1 na 6 za trzy.

Macedonia Północna miała być autsajderem grupy H, ale na razie to Polska, czwarta drużyna mistrzostw Europy 2022, po dwóch meczach, jest ostatnia.

Kadra Polski, jako współorganizator turnieju, ma pewne miejsce na EuroBaskecie 2025.