13. kolejka Ligi Adriatyckiej: Coraz ciekawiej w czołówce, Kikowski nadal na ławce

Swoje mecze przed własną publicznością przegrały Olimpija Lublana i KK Zagrzeb. Dzięki temu grupa pościgowa za Ciboną Zagrzeb wydłużyła się jeszcze bardziej. Niestety w barwach mistrza Słowenii po raz kolejny nie zagrał Paweł Kikowski.

Jacek Konsek

Najciekawsze spotkanie kibice mogli oglądać w stolicy Chorwacji. Niepokonany do tej pory we własnej hali KK Zagrzeb, po niezwykle wyrównanym i zaciętym pojedynku uległ KK Zadar. Początkowo inicjatywa należała do gospodarzy, którzy w 12. minucie prowadzili nawet 28:21. Koncertową partię w ich szeregach rozgrywał duet Damir Mulaomerovic - Ante Tomic. Pierwszy z nich miał 27 punktów i osiem asyst, podczas gdy drugi mógł się pochwalić okazałym double-double - 19 punktów i 11 zbiórek. Mimo, że stołeczna drużyna miała lepszą skuteczność (61,1 proc) niż ich rywale (55,7 proc), to nie udało się jej powstrzymać aż dwunastu rzutów trzypunktowych w wykonaniu Zadaru. Pięć z sześciu prób wykorzystał Damir Rancic, ale to Tomislav Ruzic okazał się bohaterem spotkania. Dzięki jego "trójce" zespół z Dalmacji odniósł ósme zwycięstwo w sezonie i utrzymał 4. miejsce, ostatnie premiowane awansem do fazy play-off.

Po raz pierwszy przed własną publicznością przegrała także Olimpija Lublana. Mistrz Słowenii rozpoczął od przegranej pierwszej kwarty, lecz w dwóch następnych spisywał się bardzo dobrze. Z dystansu trafiał Matt Walsh, a na linii rzutów wolnych nie mylił się praktycznie Sani Becirovic. Dobra gra gospodarzy skończyła się jednak z początkiem czwartej kwarty. Hemofarm dzięki serii 12 kolejnych punktów wyszedł na prowadzenie i nie oddał cennego zwycięstwa już do samego końca. Kapitalne zawody rozegrał młody rozgrywający z Vrsaca Stefan Markovic, który na swoim koncie zapisał pięć punktów, sześć zbiórek i aż 12 asyst.

Niestety był to trzeci kolejny mecz, w którym nie wystąpił Paweł Kikowski. Nasz rodak po raz ostatni grał w meczu przeciwko Partizanowi Belgrad, a miało to miejsce 28 listopada. Co ciekawe, polski skrzydłowy w środku tygodnia zaliczył udany epizod w ramach rozgrywek Euroligi, kiedy to zdobył trzy punkty, dwa przechwyty i zbiórkę w niecałe dziewięć minut.

W niedzielny wieczór pewne dwa punkty zgarnęli bałkańscy potentaci: Cibona Zagrzeb i Partizan Belgrad. Lider Ligi Adriatyckiej w stołecznych derbach pokonał Cedevitę, choć wszystko rozstrzygnęło się dopiero w ostatniej odsłonie, wygranej przez faworytów 33:23. Marko Tomas z 25 punktami był najlepszym zawodnikiem na parkiecie.

Pechową porażkę w Eurolidze powetowali sobie "czarno-biali", triumfując na gorącym terenie w Sirokim Brijegu. W obecności 3,5 tysiąca widzów bośniacka drużyna zdobyła ledwo 48 punktów, przy dramatycznie słabej skuteczności z gry - 28,9 proc. To oczywiście nie mogło wystarczyć na Partizan, który do wygranej już drugi raz z rzędu poprowadził Aleksandar Rasic, zdobywca 19 punktów.