16. kolejka Ligi Adriatyckiej: Kikowski wraca do gry, ale Olimpija wciąż przegrywa

Po prawie dwóch miesiącach Paweł Kikowski znów wystąpił w meczu Olimpiji Lublana. Mistrz Słowenii przegrał jednak z Buducnostem Podgorica i spadł na 3. miejsce w Lidze Adriatyckiej. Porażki doznał także lider rozgrywek, Cibona Zagrzeb.

Jacek Konsek

W miniony czwartek Paweł Kikowski zagrał aż 12 minut w meczu Euroligi. Z kolei w niedzielny wieczór w końcu wystąpił w spotkaniu Ligi Adriatyckiej. Ostatni mecz w tych rozgrywkach polski skrzydłowy zanotował 28 listopada. Na parkiecie przebywał 3 minuty, w czasie których zdobył asystę i miał niecelny rzut za trzy punkty. Mistrz Słowenii nie sprostał jednak u siebie Buducnosti Podgorica i poległ 78:82. To już trzecia porażka w ostatnich czterech kolejkach Olimpiji, która spadła na 3. lokatę. Wśród zwycięzców 21 oczek zanotował Cedomir Vitkovac.

Porażka lidera rozgrywek w Belgradzie to największa niespodzianka tej serii gier. FMP Zeleznik, który do tej pory wygrał tylko cztery mecze, we wspaniałym stylu odprawił Cibonę Zagrzeb. Młodzi Serbowie od samego początku gry mogli zaprezentować swój największy atut - rzuty za trzy punkty, dzięki czemu szybko objęli znaczne prowadzenie. Po 30 minutach przewaga Panter wynosiła 31 punktów! Warto podkreślić, że gospodarze trafiali tego dnia na rewelacyjnej 62. proc. skuteczności, podczas gdy mistrzowie Chorwacji ledwo 38. proc. Liderowi nie pomógł nawet świetny występ Jamonta Gordona, autora 29 punktów. Mimo porażki Cibona zachowała pozycję lidera.

W Zagrzebiu radość ze zwycięstwa nad Crveną Zvezdą Belgrad, ale także smutek, bowiem z zespołu odchodzi Ante Tomic. Czołowy zawodnik Ligi Adriatyckiej po świetnych spotkaniach w tym sezonie został zauważony przez Real Madryt, gdzie wkrótce będzie występował. W swoim pożegnalnym meczu zdobył 26 punktów (11/14 z gry), walnie przyczyniając się do triumfu nad Czerwoną Gwiazdą. Punkty na wagę zwycięstwa zdobył Damir Mulaomerovic, który w ostatnich sekundach celnie przymierzył zza linii 6,25m.

Porażka z przeciętną Cedevitą Zagrzeb przelała czarę goryczy. Zmago Sagadin nie jest już trenerem KK Zadar. Wicemistrz Chorwacji spisuje się w obecnym sezonie grubo poniżej oczekiwań. W Lidze Adriatyckiej z bilansem 9-6 Zadar jest dopiero 7, a na dodatek nie udało się awansować do fazy Top16 Pucharu Europy. Nazwisko nowego szkoleniowca powinno być znane na początku tygodnia.

W Sirokim Brijegu spotkały się dwie drużyny, które od kilku dni prowadzą nowi szkoleniowcy. W bośniackim zespole Hrvoje Vlasicia zastąpił dobrze znany w Polsce Daniel Jusup. Z kolei w Hemofarmie zwolniono Stevana Karadzicia, a na jego miejsce powołano Zeljko Lukajicia, który pracował już we Vrsacu kilka lat temu. To właśnie pod jego wodzą Pomarańczowi zwyciężyli w Lidze Adriatyckiej w 2005 roku.

Hemofarm nie miał większych problemów z pokonaniem niżej notowanego rywala. Koszykarze z Vrsaca zawdzięczają zwycięstwo świetnej postawie w drugiej połowie, którą wygrali 47:33. Duet obwodowych Miljan Pavkovic-Bojan Krstovic zdobył w sumie 40 punktów.