21. kolejka Ligi Adriatyckiej: Olimpija wraca do najlepszej czwórki. Kikowski na ławce

Olimpija Lublana wygrała 13. mecz w tym sezonie i powróciła do najlepszej czwórki Ligi Adriatyckiej. Tym samym mistrz Słowenii znów liczy się w walce o awans do rozgrywek play off. Niestety Paweł Kikowski cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych.

Jacek Konsek

W ostatnich dwóch kolejkach Paweł Kikowski częściej pojawiał się na parkiecie w barwach Olimpiji Lublana. 30 stycznia rozegrał nawet 20 minut i zdobył 12 punktów. Niestety w niedzielnym spotkaniu przeciwko Cedevicie Zagrzeb były skrzydłowy Polpaku Świecie i Kotwicy Kołobrzeg ani na chwilę nie pojawił się w grze. Mistrz Słowenii zwyciężył jednak rywala z Chorwacji 82:68, głównie dzięki kapitalnemu występowi Matta Walsha. Amerykanin w 30 minut zgromadził 32 punkty, trafiając aż siedmiokrotnie za trzy punkty. Dzięki tej wygranej Olimpija awansowała na 4. miejsce, bowiem KK Zagrzeb niespodziewanie poległ u siebie z KK Siroki Brijeg.

Niepokonana w Last16 Pucharu Europy Crvena Zvezda Belgrad nie sprostała lokalnemu rywalowi, Partizanowi. W obecności pięciu tysięcy fanów i przy niezwykle żywiołowym dopingu "czarno-biali" szybko przejęli inicjatywę i niemal przez całe spotkanie dyktowali warunki. Świetny występ zanotował Jan Vesely, wyrastający na gwiazdę Partizana. Młody Czech zgromadził 21 punktów i siedem zbiórek. Przed rokiem był czołowym graczem Czerwonej Gwiazdy, a teraz zdobywa punkty dla rywala zza miedzy. O kim mowa? O Lawrencie Robertsie, który dla wygranych dołożył 11 punktów i osiem zbiórek.

Warto również podkreślić, że do składu Partizana po kontuzji kolana powrócił Aleksandar Marić (13 punktów w 18 minut). Ma to duże znaczenie, bowiem podopieczni Dusko Vujosevicia nadspodziewanie dobrze radzą sobie w Eurolidze (3. miejsce w grupie E), a Marić do tej pory był ważnym ogniwem zespołu.

Wielki krok w kierunku Final Four uczynił także Hemofarm Vrsac. Serbska drużyna przez 40 minut musiała odpierać ataki KK Zadar i gwizdy pięciotysięcznej publiczności, która dopingowała chorwacki zespół. Gospodarze mieli ogromną szansę na zwycięstwo, bowiem jeszcze w końcówce prowadzili 67:65. Niestety dla nich celne trójki Milosa Borisova i najlepszego na parkiecie Milana Macvana załatwiły sprawę.

Lider rozgrywek, Cibona Zagrzeb wyszła obronną ręką z wyjazdowej rywalizacji z silnym Buducnostem Podgorica. Mistrz Chorwaci zapewnił sobie zwycięstwo dzięki bardzo dobrej postawie w pierwszej połowie, kiedy odskoczył rywalowi na 14 oczek. Dwóch potężnych centrów - Luksa Andric (208 cm) i Dalibor Bagaric (216 cm) zapewniło Cibonie 34 punkty i 13 zbiórek. Na pięć kolejek przed końcem fazy zasadniczej, koszykarze trenera Velimira Perasovicia mają największe szanse na zakończenie rywalizacji na 1. miejscu.