Gorzowianki o krok bliżej półfinału FGE - relacja z meczu KSSSE AZS PWSZ Gorzów - UTEX ROW Rybnik

W pierwszej fazie rozgrywek play off spotkały się zespoły lidera rozgrywek KSSSE AZS PWSZ i ósmego zespołu zasadniczej części sezonu UTEX ROW-u Rybnik. Gorzowianki w pojedynku z tym zespołem odnotowały kolejne zwycięstwo w lidze i są już o krok bliżej półfinału. W pierwszej rundzie play off zespoły grają do dwóch zwycięstw.

Tomasz Wiliński

Przed rozpoczęciem spotkania pomiędzy KSSSE AZS PWSZ a ROW-em Rybnik publiczności zostały przedstawione brązowe medalistki Mistrzostw Polski Juniorek Starszych. Młode zawodniczki z Gorzowa pod wodzą Roberta Pieczyraka ustąpiły w zakończonych rozgrywkach tylko zespołom Gdyni i MUKSu Poznań. Podczas prezentacji młodzieżowy zespół odebrał gratulacje i kwiaty od jednego ze sponsorów gorzowskiego AZS Zbigniewa Sosulskiego.

Gorzowianki przystąpiły do meczu przeciwko "Zielonym" bez rozgrywającej Katarzyny Dźwigalskiej, która doznała kontuzji. Trener Dariusz Maciejewski wykluczył jej udział w pierwszych meczach play off. Jest to poważne osłabienie zespołu, albowiem KSSSE AZS PWSZ rozpoczął walkę o medale bez jednej rozgrywającej i bez jednej podstawowej Polki w składzie.

Początek spotkania rozpoczął się od mocnego uderzenia rosyjskiej siły w szeregach gorzowskiego zespołu. Liudmila Sapova prezentowała się od pierwszych sekund meczu bardzo dobrze. To ona otworzyła wynik pojedynku rzutem za trzy. Po chwili zdobyła kolejne punkty zza linii 6,25 metra. W odpowiedzi kapitan rybniczanek Katarzyna Krężel zdobyła dwa punkty, ale natychmiast odpowiedziały gorzowianki: Sidney Spencer i po raz kolejny Liudmila Sapova, która po trzech minutach gry miała na swoim koncie już dziewięć oczek.

Zespół z Rybnika nie potrafił poradzić sobie z gorzowiankami. Zawodniczkom ROW-u całkowicie brakowało pomysłu na grę i pomimo również dużej nieskuteczności zespołu KSSSE nie zdołały przez dłuższy czas zakończyć skutecznie akcji pod koszem rywalek. W całej pierwszej kwarcie zawodniczki ze Śląska zdołały zdobyć jedynie osiem punktów przy siedemnastu miejscowego zespołu. W roli rozgrywającej na parkiecie debiutowała także Yuliya Dureika zastępując w szóstej minucie spotkania Samanthę Jane Richards.

Pierwsza połowa spotkania to spokojna i mało emocjonująca rywalizacja. Zachwycała gra Liudmily Sapovej, która zdobyła 16 punktów dla swojego zespołu. Gra Sapochki mogła się podobać, grała jak w transie, wszystko jej wychodziło. Z rybniczanek tylko Katarzyna Krężel dorównywała gorzowiankom w tej części spotkania. Kapitan UTEX ROW-u zdobyła 14 punktów, co stanowiło ponad połowę punktów drużyny przyjezdnej.

Po dwudziestu minutach spotkania najskuteczniejsze zawodniczki KSSSE to wspomniana już Liudmila Sapova zdobywczyni 16 punktów, Justyna Żurowska z 11 punktami na koncie i Sidney Spencer z 10. Dla Rybnika najwięcej punktów zdobyły: Katarzyna Krężel 14 i Devanei Hampton 9.

Na tym etapie rozgrywki gorzowianki nokautowały rywalki wygrywając drugą kwartę w stosunku 34:19.

W kolejnych dwóch odsłonach pojedynku zespół AZS PWSZ kontrolował już tylko grę i oszczędzał siły. W trzeciej kwarcie niewiele się działo, a zespół z Gorzowa powiększał tylko swoją dominację na parkiecie.

W ostatniej kwarcie trener Dariusz Maciejewski dał szansę gry swoim młodym zawodniczkom. Pierwsza na parkiecie pojawiła się Claudia Trębicka. Następnie na parkiet weszła także Justyna Maruszczak, chwilę później Agata Chaliburda zastąpiła słabo grającą Nkolike Anosike. W ostatniej minucie meczu na boisku Ekstraklasy koszykarek debiutowała kolejna brązowa medalistka zespołu juniorek starszych Julia Grelewicz.

Wpuszczenie na parkiet zawodniczek koszykarek z młodzieżowej drużyny było dla nich największą nagrodą za zdobycie medalu w zakończonych w Gdyni rozgrywkach. Początek fazy play off zakończył się zwycięstwem AZS PWSZ. Jeżeli drużyna KSSSE AZS PWSZ nie przegra żadnego spotkania w hali przy ul. Chopina w Gorzowie Wielkopolskim zdobędzie złoty medal w tegorocznych rozgrywkach Ford Germaz Ekstraklasy.

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - UTEX ROW Rybnik 82:65 (17:8, 34:19, 21:14, 10:24)

KSSSE: Liudmila Sapova 28, Justyna Żurowska 13, Sidney Spencer 12, Agnieszka Kaczmarczyk 12, Nicky Anosike 6, Samantha Richards 5 (11 as), Yulia Dureika 2, Izabela Piekarska 2, Claudia Trębicka 2, Agata Chaliburda 0, Julia Grelewicz 0

UTEX: Katarzyna Krężel 19, Martyna Koc 13, Devanei Hampton 9, Karolina Stanek 7, Nikita Bell 7 (14 zb), Whitney Boddie 6, Katarzyna Suknarowska 3, Monika Sibora 0, Agnieszka Jaroszewicz 0

Stan rywalizacji: 1:0 dla KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski