29. kolejka LEGA Basket: Świetna forma Szewczyka, siedem drużyn pewnych play-off

Przedostatnia kolejka we włoskiej LEGA Basket dała polskim kibicom powody do radości. Nie dość, że drużyny w których występując Polacy wygrywały to nasi rodacy zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Najlepszy z nich, Szymon Szewczyk, zdobył aż 16 punktów i miał 12 zbiórek.

Jacek Seklecki

Po 29. kolejce włoskiej LEGA Basket już siedem drużyn pewnych jest swojego udziału w play-off. Ostatnią niewiadomą jest to, który zespół będzie tym ósmym. Aspirują dwie drużyny, Air Avellino, w którym występując Szymon Szewczyk i Filip Dylewicz oraz Benetton Treviso, w którym gra dwóch byłych koszykarz polskiej ligi, Jasmin Hukić, który bronił barw Prokomu Trefla Sopot oraz Bobby Dixon, były koszykarz Polpaku Świecie. Jeżeli Air Avellino wygra w ostatniej kolejce bez względu na wynik meczu Benettonu zagra w play-off.

Przyczyniło się do tego zwycięstwo Avellino w ostatniej kolejce z Angelico Biella. Duża zasługa w tym zwycięstwie naszych rodaków. Dylewicz zdobył sześć punktów i miał pięć zbiórek, natomiast Szewczyk zapisał na swoim koncie aż 16 punktów i 12 zbiórek. Nasz koszykarz nie tylko był efektywny, ale i efektowny, co zaowocowało obecnością jego zagrać w TOP 10 akcji ostatniej kolejki LEGA Basket.

Avellino zwyciężyło jednak nie bez problemów. Przez cały mecz ostatnia drużyna tabeli toczyła z ekipą Polaków bardzo wyrównany bój. Co gorsze Avellino kompletnie zatraciło skuteczność w samej końcówce tego spotkania, rzucając w czwartej kwarcie zaledwie pięć punktów. Gości nie byli jednak bardziej skuteczni, gdyż przez 10 minut zdołali zdobyć właśnie 10 punktów i ostatecznie przegrali 47:77.

Zwycięstwo odniosła także drużyna Łukasza Koszarka, Pepsi Caserta. Wicelider tabeli włoskiej LEGA Basket mierzył się na wyjeździe z Carife Ferrara i po przetarciu się w pierwszej kwarcie sukcesywnie zaczął powiększać swoją przewagę. Pepsi dobiło rywala w ostatniej kwarcie, w której nie dość, że pozwoliło Carife zdobyć zaledwie 11 punktów a zdobyli ich o 10 więcej.

Łukasz Koszarek spędził 26 minut, co jest rekordem Koszarka we Włoszech, zdobył 10 punktów (1/2 za 2, 2/3 za 3, 2/2 za 1), zebrał także dwie piłki z tablic. Drużyna naszego rodaka jest już pewna udziału w play-off, jednak ostatnia kolejka pokaże, z którego miejsca przystąpi do tej najważniejszej fazy rozgrywek. Obecnie jest na drugiej pozycji, ale ma tyle samo punktów co czwarte Armani Jeans Mediolan.

Zwycięstwo odniosła drużyna z Mediolanu, która tym samym przedłużyła swoje szanse na drugie miejsce przed play-off. Armani Jeans wysoko pokonało we własnej hali Sigmę Montegranaro. Mediolańczycy swoją wygraną mogą zawdzięczać fenomenalnej czwartej kwarcie, w której dosłownie zmiażdżyli rywala. Ekipa trenera Piero Bucchiego zdobyła 23 punkty, a straciła zaledwie osiem, co pozwoliło jej odnieść zwycięstwo 81:58.

Niejako na straconej pozycji była drużyna NGC Cantu. Przed tą kolejką zespół ten miał o jedno zwycięstwo więcej od Pepsi Caserta i Armani Jeans Mediolan, ale przed sobą mecz z Montepaschi Siena. I o ile rywale sobie poradzili, to Cantu musiało obejść się smakiem, przegrywając z mistrzem Włoch 59:82. To sprawiło, że razem z drużynami z Caserty i z Mediolanu ma tyle samo punktów w ligowej tabeli, tak więc o ostatecznym rozkładem sił przed play-off zadecyduje ostatnia kolejka.