ME U-18 koszykarek: Polki poza ósemką

Biało-czerwone w drugim etapie Mistrzostw Europy nie wygrały meczu, ale do ostatniego pojedynku zachowywały szansę na awans do ćwierćfinałów. Wystarczyło "jedynie" pokonać Ukrainę różnicą 8 punktów. Niestety sztuka ta nie udała się. Nie udało się nawet wygrać spotkania. Wszystko to za sprawą Aliny Iagupowej, która zapisała w swoich statystykach 42 punkty i 11 zbiórek.

Krzysztof Kaczmarczyk

Pomimo dość niespodziewanej porażki z Turczynkami, Polki do ostatniego meczu zachowały nadzieję na awans do ćwierćfinałów. Warunki były dwa. Pierwszym było pokonanie Ukrainek różnicą przynajmniej 8 punktów. Drugim była porażka Turczynek w starciu z Litwinkami. Niestety całe te wyliczanki legły w gruzach, gdy podopieczne Nikołaja Tanasejczuka poległy w starciu z Ukrainkami, a konkretnie z Aliny Iagupowej.

To właśnie ona nękała polską defensywę od pierwszych minut meczu. Po pierwszej połowie liderka Ukrainy miała już na swoim koncie 24 punkty, a jej zespół prowadził 37:34. Żeby tego było mało, wstrzelić nie potrafiła się Magdalena Ziętara, liderka naszej reprezentacji.

Ziętara jednak przeszła prawdziwą metamorfozę w przerwie. W trzeciej kwarcie wywalczyła 11 punktów, a że udało się ograniczyć popisy gry Iagupowej, przed decydującą kwartą Polki miały o pięć punktów więcej od rywalek. To wszystko pozwalało z nadzieją patrzeć na końcowy wynik meczu.

W ostatniej części meczu wszystko się jednak załamało, gdyż do swoich snajperskich popisów wróciła Iagupowa. Dodatkowo w polskim zespole po cztery przewinienia miały na swoim koncie Kinga Bandyk oraz Agata Szczepanik. Gdy doszło do tego dziwne przetrzymywanie na ławce rezerwowych będącej w gazie Ziętary, rywalki nie tylko zniwelowały straty, ale i wygrały spotkanie różnicą punktu.

Ziętara w całym meczu wywalczyła 16 punktów, 8 zbiórek i 5 asyst. 13 oczek dodała Bandyk, a 12 Szczepanik.

Królem parkietu była jednak Iagupowa. Liderka Ukrainy zapisała w swoich statystykach 42 punkty, 11 zbiórek i 3 bloki. 18-letnia koszykarka pobiła również jeden z rekordów, gdyż w całym meczu oddała aż 21 rzutów zza linii 6,25! Trafiła pięciokrotnie.

Po tej porażce polskim koszykarkom pozostaje gra o miejsc 9-12.

Wyniki:

Słowenia - Serbia 57:42 (17:6, 11:7, 17:17, 12:12)
Słowacja - Szwecja 57:59 (16:16, 10:21, 18:13, 13:9)
Rosja - Hiszpania 47:54 (10:23, 15:11, 9:15, 13:5)

6 Serbia 5 5 0 5 231:346

Ukraina - Polska 71:70 (18:16, 19:18, 17:25, 17:11) Polska: Magdalena Ziętara 16, Kinga Bandyk 13, Agata Szczepanik 12, Paulina Kuras 9, Aldona Morawiec 8, Karolina Wilk 6, Magdalena Idziorek 3, Monika Jasnowska 3, Anna Tanasejczuk 0, Katarzyna Trzeciak 0, Monika Jasnowska 0 Litwa - Turcja 65:80 (14:24, 14:21, 22:19, 15:16) Francja - Włochy 58:62 (14:14, 12:16, 16:9, 12:15, 4:8 d.)

6 Polska 5 5 0 5 295:337

Węgry - Belgia 34:74 (7:20, 8:17, 9:14, 10:23) Łotwa - Czechy 56:85 (15:21, 16:23, 9:24, 16:17) Tabela grupy G

1 Belgia 3 5 2 1 203:159
2 Czechy 3 5 2 1 213:177
3 Łotwa 3 4 1 2 185:214
4 Węgry 3 4 1 2 155:206