EuroBasket 2011: Fatalna końcówka Polaków! - relacja z meczu Bułgaria - Polska

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Fatalna końcówka w wykonaniu polskich koszykarzy zaprzepaściła szanse na zwycięstwo w Sofii. Podopieczni Igora Griszczuka mimo prowadzenia 55:44 po trzech kwartach, nie dali rady Bułgarom i ostatecznie przegrali 70:74.

W tym artykule dowiesz się o:

Filip Widenow - tego gracza polscy koszykarze zapamiętają na pewno bardzo długo. Najlepszy snajper Bułgarów, niezbyt widoczny przez pierwsze trzy kwarty, urządził sobie istną kanonadę strzelecką w ostatniej odsłonie. Trafił 19 punktów, w tym cztery trójki! Efekt? Jeszcze na osiem minut przed końcem biało-czerwoni prowadzili 56:46 - po ostatniej syrenia z wygranej cieszyli się bałkańscy gracze. Niemożliwe? A jednak...

Początek spotkania należał do naszych koszykarzy. Świetnie spisywał się Maciej Lampe, który miał 12 punktów i pięć zbiórek w samej premierowej odsłonie. Polacy często trafiali za trzy punkty (cztery razy) i wyszli na bezpieczne prowadzenie 21:12.

W drugiej ćwiartce obraz gry niewiele się zmienił. Podopieczni Igora Griszczuka utrzymywali znaczne prowadzenie i nie pozwalali gospodarzom rozwinąć skrzydeł. Zresztą ci nie mieli zbyt wielu argumentów - przez cały czas szukali swoich szans w rzutach z dystansu. Po pierwszej połowie prowadziliśmy wyraźnie i nic nie zapowiadało dramatu, który wydarzył się kilkadziesiąt minut później.

Trzecia kwarta znów pod kontrolą Polaków. Co prawda trzeci faul "złapał" Lampe, lecz Filip Dylewicz dał świetną zmianę i szybko zdobył pięć punktów z rzędu. Przewaga naszych graczy urosła do 14 oczek - 52:38 i mało kto chyba wierzył, że coś w tym jeszcze się wydarzy. Schodząc po trzeciej kwarcie na ławce Widenow miał na swoim koncie tylko siedem punktów...

Tymczasem ostatnie dziesięć, a dokładnie osiem minut wstrząsnęło naszą kadrą! Wtedy to ni z tego, ni z owego gracze trenera Barczowskiego zaczęli trafiać wszystko i z każdej pozycji. O wyczynach Widenowa już wspominaliśmy, ale o dziwo jego kapitalna dyspozycja przeniosła się na kolegów z drużyny - S. Georgiewa, Kostowa czy Earla Calloway'a.

Z bezpiecznego prowadzenia Polaków nic już nie zostało, a nasi byli bezradni i jakby oszołomieni fenomenalną grą Bułgarów. Próbowali odpowiadać tym samym, lecz bez skutku. Jeszcze na 2,40 min przed końcem prowadziliśmy 65:64, lecz decydujący cios zadali miejscowi, a konkretnie Calloway i Widenow. Po naszej stronie chybił Kelati, a przede wszystkim Łukasz Koszarek - dwukrotnie znajdujący się na wolnej pozycji, bez żadnego obrońcy w pobliżu.

Trójka Dardana Berishy na niewiele się już zdała, bo do końca spotkania pozostały trzy sekundy. Równo z końcową syreną wynik ustalił Kalojan Iwanow, który oszukał naszych znacznie wyższych podkoszowych.

Po zwycięstwie nad Portugalią nasza reprezentacja nie poszła za ciosem i poległa w Sofii

Polacy zginęli od własnej broni - początkowo to my trafialiśmy za trzy, później tylko i wyłącznie Bułgarzy. Widenow i Calloway dziewięciokrotnie przedziurawili nasz kosz zza linii 6,25m. Znów przegraliśmy walkę na atakowanej tablicy (9:12), choć tym razem ten element nie miał kluczowego znaczenia dla losów pojedynku. Popełniliśmy aż 15 strat, podczas gdy Bułgarzy pięć mniej.

Igor Griszczuk: Cóż, idziemy dalej

Thomas Kelati: Pokonaliśmy samych siebie

Maciej Lampe: Smutny dzień dla polskiej koszykówki

EuroBasket 2011: Wyniki niedzielnych spotkań