Puchar Europy: Wojciechowski i spółka nokautują

Benetton Treviso pokonał w pierwszym meczu eliminacji Pucharu Europy cypryjski Apoel Nikozja aż 97:55. Swój wkład w końcowy sukces włoskiej drużyny miał Jakub Wojciechowski, który w 17 minut zdobył 12 punktów i zebrał 6 piłek.

Patryk Kurkowski

Włoski Benetton Treviso, który kilka lat temu znajdował się w ścisłej czołówce LEGA Basket, regularnie występował w prestiżowych rozgrywkach Euroligi, teraz musi się zmagać w eliminacjach drugoplanowego Pucharu Europy. W pierwszym spotkaniu rywalem niegdyś potentanta był cypryjski Apoel Nikozja. W tym wypadku sformułowanie rywalem jest pewnym nadużyciem, bo gospodarze nie zdołali nawet przez chwilę dorównać kroku przeciwnikowi, już po pierwszej połowie Benetton prowadził...46:27! Później dokończył już tylko dzieła, ostatecznie triumfował aż 97:55.

Z dobrej strony w tych zawodach pokazał się Jakub Wojciechowski. 20-letni zawodnik mierzący 210 cm i pełniący na parkiecie rolę silnego skrzydłowego, otrzymał od sztabu szkoleniowiec 17 minut na zaprezentowanie swoich możliwości na tle przeciętnego rywala. Wojciechowski w tym czasie oddał siedem rzutów, aż pięć z nich wylądowało w koszu, dopisał także dwa celne osobiste, w efekcie uzbierał łącznie 12 punktów, zebrał ponadto 6 piłek (aż 5 w ataku!).

W drugim spotkaniu eliminacji było zdecydowanie więcej emocji. Hapoel Jeruzalem z wielkim trudem wygrał bowiem w Liege z miejscowym Belgacom. O końcowym sukcesie izraelskiego teamu zadecydowała ostatnia kwarta wygrana 22:14. Wcześniej - w trzeciej partii - Belgowie odrobili straty z nawiązką, zwyciężyli "ćwiartkę" aż 19:9.

W zespole gospodarzy najlepiej spisał się Cedric Bozeman, który w sezonie 2007/08 występował w Enerdze Czarnych Słupsk. 27-letni Amerykanin zdobył dla swojej drużyny 14 punktów. O jedno oczko więcej uzbierał najskuteczniejszy na parkiecie Willie Solomon.

Apoel Nikozja - Benetton Treviso 55:97 (12:17, 15:29, 14:22, 14:29)

Apoel: Charron Fisher 17, Augustinas Vitas 10, Ian Hanavan 10, Mirko Kovac 6, Martynas Andriukaitis 4, Dimitrios Kalaitzidis 3, Socratis Socratous 3, Jeremiah Davis 2.

Benetton: Greg Brunner 19, Massimo Bulleri 13, Jakub Wojciechowski 12, Devin Smith 12, Ryan Toolson 11, Alessandro Gentile 11, Hrvoje Peric 9, Donatas Motiejunas 8, Nilolo Cazzolato 2, Stefan Markovic 0, Gino Cuccarolo 0.

Belgacom Liege - Hapoel Jeruzalem 59:62 (13:14, 13:17, 19:9, 14:22)

Belgacom: Cedric Bozeman 14, Nikolas Raivio 12, Taylor Griffin 9, Leonard Matela 7, Andrija Stipanovic 7, Guy Muya 7, Michael Jenkins 3, Xavier Collete 0, Pierre-Antoine Gillet 0, Hockins Munda Mawejanangila 0.

Hapoel: Willie Solomon 15, Jason Rich 12, Brian Randle 10, Yogev Ohayon 9, Samuel Clancy 7, Yuval Nairmy 4, Uri Kokia 3, Dion Dowell 2, Moshe Mizrahi 0.