Gdzie ten Anwil? - po 9. kolejce Tauron Basket Ligi

9. kolejka Tauron Basket Ligi za nami. W dwóch hitach tej kolejki zwyciężały drużyny z Trójmiasta, czyli Asseco Prokom Gdynia u siebie z Energą Czarnymi i Trefl Sopot we Włocławku z Anwilem. Gdynianie przerwali świetną passę słupszczan, a Trefl mimo dużych osłabień pokonał bezradny Anwil. Wygrywały także Polpharma, AZS, PGE Turów i Polonia.

Jacek Seklecki
Osłabiony brakiem podstawowego środkowego, a od połowy pierwszej kwarty także podstawowego skrzydłowego Trefl dość łatwo poradził sobie we Włocławku z Anwilem. Strefa podkoszowa, w której włocławianie mieli mieć największą przewagę, została całkowicie zdominowana przez Filipa Dylewicza i Slobodana Ljubotinę, do tej pory grającego krótkie epizody. Anwil nie mógł nic zrobić. Trefl miał odpowiedź na każdą akcję wicemistrzów Polski, którzy w dodatku po wielogodzinnej podróży z meczu pucharowego w Samarze byli zmęczeni i wolni, co zauważali sopocianie mecz. Trefl tym samym przełamał passę dwóch porażek z rzędu i podbudował się. Anwil poniósł czwartą porażkę, co źle odebrali włodarze tego zespołu i zrezygnowali z usług trenera Igora Griszczuka. W drugim hitowym spotkaniu 9. kolejki Tauron Basket Ligi Asseco Prokom Gdynia podejmowała rewelacyjną Energę Czarnych Słupsk, która przed tym meczem nie przegrała w lidze żadnego spotkania. I przez większą część tego pojedynku wydawało się, że świetna passa słupszczan zostanie podtrzymana. Drużyna prowadzona przez dobrze dysponowanego Jerela Blassingame’a, który zanotował aż 11 asyst i świetnie współpracował ze swoim rodakiem Cameronem Bennermannem wygrywała w Gdyni z mistrzem Polski i zmierzała po wygraną. W drugiej połowie, a w szczególności w ostatniej kwarcie gdynianie przejęli inicjatywę, a w emocjonującej ostatniej minucie zachowali więcej zimnej krwi i zwyciężyli 76:73. Swoje drugie zwycięstwo w niecodziennych okolicznościach odniósł AZS Koszalin. Ekipa trenera Mariusza Karola długo przegrywała z Zastalem Zielona Góra, ale w ostatniej kwarcie zagrała rewelacyjne zawody, wygrywając tę część gry 26:7, a cały mecz 93:87. Rewelacyjny mecz, najlepszy od dwóch i pół roku rozegrał skrzydłowy AZS Marcin Sroka. Zdobył aż 25 punktów, będąc zdecydowanie najjaśniejszym elementem układanki z Koszalina. Dla rewelacyjnego beniaminka z Zielonej Góry była to już trzecia porażka z rzędu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że trener Tomasz Herkt musiał sobie radzić bez swojego najlepszego zawodnika Chrisa Burgessa, który nie zagrał z powodu urazu. Rewelacyjnie spisuje się nadal warszawska Polonia. Drużyna trenera Wojciecha Kamińskiego wygrała już piąty mecz w Tauron Basket Lidze. Przeciwko PBG Basketowi Polonii nie wiodło się najlepiej. W całym meczu trafiła tylko 12 procent rzutów za trzy (2/16), ale na szczęście dla ekipy ze stolicy poznaniacy nie trafiali w cale skuteczniej. PBG Basket prowadził przez 39 minut, ale w ostatniej minucie dał się wyprzedzić rywalom, którzy po zwycięskim rzucie Hardinga Nany zwyciężyli 68:67. Dobra passa Polonii trwa, a koszmarna drużyny trenera Miliji Bogicevicia w cale się nie kończy. PBG Basket przegrał już czwarty mecz z rzędu i spadł na ósme miejsce w tabeli. Trzecie zwycięstwo w czwartym meczu z trenerem Zoranem Sretenoviciem odniosła Polpharma Starogard Gdański. Brązowi medaliści z poprzedniego sezonu nie powstrzymali co prawda szalejącego Teda Scotta, ale wystarczająco skutecznie powstrzymali resztę koszykarzy Kotwicy i łatwo wygrali 81:67. Bez problemów dwa punkty zainkasował także PGE Turów Zgorzelec. Ekipa trenera Jacka Winnickiego grała na własnym parkiecie z Siarką Tarnobrzeg i aż strach pomyśleć, jaki byłby wynik gdyby nie fenomenalny dzień Kevina Goffney’a. Amerykanin rzucił Turowowi aż 29 punktów, zebrał 12 piłek i zanotował aż 36 punktów w klasyfikacji evaluation. Mimo to Siarka przegrała i to aż 68:102.
Komplet wyników 9. kolejki Tauron Basket Ligi
Anwil Włocławek - Trefl Sopot 79:84 (19:27, 19:14, 15:17, 25:26)
Anwil: Berisha 14, Miller 14, Thompson 12, Hicks 11, Jovanović 11, Thomas 7, Majewski 4, Modrić 2, Pluta 2, Celej 0. Trefl: Dylewicz 24, Ljubotina 15, Waczyński 15, Kikowski 7, Stefański 7, Harrington 6, Gustas 5, Kinnard 5.
http://storage.web3.sp...463796.gif border=0 align=center AZS Koszalin - Zastal Zielona Góra 93:87 (23:23, 21:26, 23:31, 26:7)
AZS: Sroka 26, Reese 17, Bogavac 16, Frazier 13, Milicic 9, Kinloch, Tomasz Śnieg 3, Arabas 2, Łopatka 1. Zastal: Dłoniak 18, Comagić 16, Hodge 15, Flieger 11, Chodkiewicz 10, Marshall 6, Rajewicz 6, MRaczyński 5, Kukiełka 0.
http://storage.web3.sp...590918.gif border=0 align=center Kotwica Kołobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 67:81 (10:28, 15:16, 12:16, 30:21)
Kotwica: Scott 28, Zabłocki 15, Harris 9, Sikora 8, Fisher 5, Henderson 2, Bręk 0, Djuric 0, Moralewicz 0, Wołoszyn 0, Diduszko 0. Polpharma: Hicks 15, Chanas 14, Cielebąk 13, Vaughn 11, Archibeque 9, Gilmore 7, Skibniewski 6, Mirkovic 4, Metelski 2, Szpyrka 0.
http://storage.web3.sp...359399.gif border=0 align=center PGE Turów Zgorzelec - Siarka Tarnobrzeg 102:68 (25:14, 26:18, 26:18, 25:18)
Turów: Koljevic 17, Zigeranovic 15, Brkic 15, Jackson 11, Wysocki 10, Thomas 9, Tomaszek 7, Gabiński 6, Jarecki 5, Jarmakowicz 4, Bochno 3, Kuebler 0. Siarka: Goffney 29, Truscott 12, Wall 10, Deloach 8, Pringle 5, Baran 3, Krupa 1, Miszczuk 0.
http://storage.web3.sp...281738.gif border=0 align=center Asseco Prokom Gdynia - Energa Czarni Słupsk 76:73 (15:24, 17:12, 20:21, 24:16)
Asseco Prokom: Giddens 16, Ewing 15, Varda 10, Szczotka 8, Witka 7, Widenow 6, Wilks 6, Eldridge 4, Łapeta 2, Hrycaniuk 2, Burrell 0. Energa Czarni: Benneman 20, Białek 15, Blassingame 15, Cesnauskis 11, Oakes 4, Davis 2, Roszyk 2, Szawarski 2, Leończyk 2.
Polonia Warszawa - PBG Basket Poznań 68:67 (15:20, 18:26, 14:12, 21:9)
Polonia: Nana 17, Hinson 14, Wichniarz 13, Easley 10, Palmer 5, Nowakowski 4, Czujkowski 3, Bojko 2, Kwiatkowski 0. PBG Basket: Tica 16, Okafor 11, Dąbrowski 9, Miller 9, Stelmach 8, Ochońko 7, Wiśniewski 4, Hawkins 3, Surmacz 0. Tabela Polskiej Ligi Koszykówki