Kutno, Jelenia Góra i Krosno w koszykarskim raju - wyniki piątych meczów finałowych koszykarzy II ligi

W tym sezonie dopiero piąte spotkania we wszystkich trzech parach finałowych decydowały, które zespoły za rok będą grać w I lidze. Z meczu w Toruniu zwycięsko wyszedł AZS Kutno, a w derbach Podkarpacia górą ekipa z Krosna.

Stanisław Grabowski

W grupie A niespodziewanie w Toruniu wygrał AZS Kutno. Goście okazali się lepsi po wyrównanym pojedynku 73:61, a rozmiary spowodowane zostały taktycznym faulowaniem przez miejscowych graczy z Kutna, którzy trafiali rzuty wolne. Wśród przyjezdnych podwójną zdobycz zaliczyli Michał Marciniak - 14 punktów, 10 zbiórek i Aleksander Perka - 13 oczek, 10 zbiórek. Dla SIDEn najwięcej, bo 16 punktów rzucił Tomasz Lipiński. Na pewno ważnym momentem było spadnięcie za faule gracza gospodarzy Dawida Przybyszewskiego, który w niecałe 27 minut miał 13 oczek i 8 zbiórek. Porównując statystyki obu ekip nasuwa się jeden wniosek jakże podobny do tego z rywalizacji w Tauron Basket Lidze pomiędzy Turowem Zgorzelec, a Treflem Sopot. Wszystkie parametry zespoły miały zbliżone tylko nie zbiórki (41-32 dla Kutna).

Losy meczu pomiędzy Open Florentyną Pleszew, a Sudetami jelenia Góra ważyły się do ostatnich sekund spotkania. Na dwie minuty przed końcem po akcji zawodnika gości Jakuba Czecha, miejscowi prowadzili tylko 61:60. W 39 minucie po celnych wolnych Rafała Niesobskiego Sudety wyszły na prowadzenie. Później obie ekipy grały kosz za kosz, aż na 6 sekund do końca przy stanie 66:68 piłkę na miarę awansu mieli gospodarze. Jednak gracze z Pleszewa nie trafili, a goście jednym osobistym przypieczętowali awans do I ligi.

W derbach Podkarpacia tym razem w Krośnie nie było pogromu, ale gości z Przemyśla stać było na skuteczną walkę tylko przez dwie pierwsze kwarty. W drugiej części gry podopieczni Ryszarda Żmudy kontrolowali przebieg spotkania i spokojnie powiększali różnicę punktową. Double - double wśród zwycięzców zapisał Adrian Czerwonka - 19 punktów, 10 zbiórek, skutecznie wspierał go Łukasz Bąk - 10 oczek, 9 desek. W barwach Polonii dobre zawody rozegrał Michał Musijowski - 15 punktów, 6 asyst, 5 zbiórek. Brakowało wsparcia zawodników z ławki, tylko 3 oczka w całym meczu.

Przegrane zespoły zagrają jeszcze w turnieju pomiędzy sobą, który wskaże ostatni zespół awansujący do I ligi.

Wyniki spotkań finałowych - V mecze:

GRUPA A

SIDEn Polski Cukier Toruń - AZS WSGK POLFARMEX Kutno 61:73 (17:21, 14:17, 15:14, 15:21)
Stan rywalizacji: 3:2 dla AZS WSGK POLFARMEX Kutno
Awans: AZS WSGK POLFARMEX Kutno

GRUPA B

Open Florentyna Pleszew - Focus Mall Sudety Jelenia Góra 68:70 (12:9, 21:21, 17:16, 18:24)
Stan rywalizacji: 3:2 dla Focus Mall Sudety Jelenia Góra
Awans: Focus Mall Sudety Jelenia Góra

GRUPA C

Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno - MKS Polonia Przemyśl 65:53 (20:17, 19:11, 15:10, 11:15)
Stan rywalizacji: 3:2 dla Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno
Awans: Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno