NBA: Mistrzowie za mocni dla Phoenix, rekord Gortata!

Dallas Mavericks bez Dirka Nowitzkiego i Vince'a Cartera okazali się za silni dla Phoenix Suns (93:87). Marcin Gortat kontynuuje swoją świetną passę double-double, tym razem zanotował 19 punktów i 17 zbiórek (rekord sezonu). Słońca pogrążył ich były lider Shawn Marion, autor 29 punktów.

Jacek Konsek

- Shawn był tego wieczoru jak Dirk - powiedział Jared Dudley o Shawnie Marionie, który spędził w Phoenix Suns osiem lat, a w poniedziałkowy wieczór okazał się katem swoich byłych kolegów. "Matrix" zdobył 29 punktów i poprowadził Mavs do siódmej wygranej z rzędu we własnej hali.

- Nie byłem zaskoczony. On zawsze przeciwko nam gra dobre mecze. Powinniśmy być szybsi w obronie przeciwko niemu - przyznał Gortat.

Doświadczony skrzydłowy prawdziwy popis dał w trzeciej kwarcie, kiedy zdobył 14 punktów i pozwolił gospodarzom wyjść na prowadzenie 70:55. Słońcom nie pomógł fakt, że w ekipie obrońców tytułu zabrakło Dirka Nowitzkiego i Vince'a Cartera. Podopieczni Alvina Gentry'ego rzucali na 37,3 proc. skuteczności - najgorszej w całym sezonie. To dziewiąta kolejna porażka Phoenix w Dallas.

Mimo porażki, znów kapitalne zawody rozegrał Marcin Gortat. 19 punktów (8/15 z gry) i 17 zbiórek to ósme kolejne double-double naszego rodaka, który ustanowił rekord zbiórek w bieżących rozgrywkach. Polak miał również trzy bloki i dwie asysty.

Phoenix z bilansem 6-10 zachowali 12. miejsce na Zachodzie. We wtorek podejmą Toronto Raptors.

***

To był czarny dzień dla fanów Magii. Zaledwie 56 punktów zdobyli Orlando Magic, trafiając tylko 16 rzutów z gry (24,6 proc.)! To najgorsze wyniki w historii klubu z Florydy, który dostał ostre lanie od Orlando Magic 56:87. - To po prostu nie był najlepszy wieczór w naszym wykonaniu - zaskakująco łagodnie ocenił spotkanie Dwight Howard, środkowy Magic.

Orlando grało katastrofalnie, a w całej drugiej połowie zdobyło łącznie... 20 punktów. Niektórzy zawodnicy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o tej kompromitacji, m.in. Ryan Anderson (08/ z gry). Ciekawe jakim wynikiem zakończyłby się mecz gdyby w szeregach Celtów mogli wystąpić kontuzjowani: Ray Allen, Rajon Rondo i Mickael Pietrus...

Po 19 oczek dla zwycięzców uzbierali Paul Pierce i Brandon Bass.

Niesamowity powrót do meczu zanotowali Memphis Grizzlies. Jeszcze na 3,5 minuty przed końcem trzeciej kwarty przegrywali z Golden State Warriors 43:63, lecz fantastyczny finisz pozwolił im odnieść siódmą kolejną wygraną! Czwarta kwarta padła łupem Niedźwiadków aż 39:22!

23 punkty wywalczył Rudy Gay, który w końcówce trafił najważniejszy rzut spotkania. 20 oczek i dziewięć asyst uzbierał Mike Conley. Dzięki tej wygranej Memphis wskoczyli na szczyt swojej dywizji i są 4. siłą Zachodu, mimo że cały czas muszą radzić sobie bez kontuzjowanego lidera Zacha Randolpha.

Po czterech meczach przerwy do składu Bulls wrócił Derrick Rose, którego 22 punkty i osiem asyst pomogło pokonać New Jersey Nets. Tyle samo oczek zapisał na swoim koncie Richard Hamilton, świętujący tego dnia osiągnięcie 15 tysięcy punktów w karierze.

- Kiedy Byki grają z taką energią i mają w swoich szeregach ponownie Derricka Rose'a, mogą zdobywać 110 i więcej punktów przeciwko wielu drużynom - przyznał Avery Johnson, szkoleniowiec Nets.

Bulls z bilansem 16-3 (8-0 w United Center) są najlepszym zespołem w bieżących rozgrywkach.