NBA: Warriors odczarowali Phoenix, Gortat w wybornej formie!

W czwartym meczu z rzędu Marcin Gortat (21 pkt i 15 zb) zdobył co najmniej 20 punktów, lecz nie uchroniło to Phoenix Suns od porażki z Golden State Warriors 104:106. Wojownicy wygrali w Arizonie po raz pierwszy od 2005 roku, a ich bohaterem okazał się Monta Ellis, autor zwycięskiego rzutu na sekundę przed końcową syreną.

Jacek Konsek

- Wyglądało dobrze i było dobrze. To był trudny rzut, ale byłem skupiony i skoncentrowany. Trener powiedział mi, że mam ruszyć na pięć sekund przed końcem i oddać rzut. Myślę, że dobrze wykonałem jego polecenie - cieszył się Monta Ellis, który dał zwycięstwo Wojownikom 106:104 i odczarował US Airways Center, gdzie Golden State triumfowali po raz pierwszy od marca 2005 roku!

Phoenix przegrywali już w tym meczu różnicą 21 punktów, a wpływa na to miała premierowa kwarta wygrana przez gości aż 39:22. Skuteczna pogoń pozwoliła im dogonić rywala, a nawet na chwilę wyjść na prowadzenie (96:94). W ostatniej akcji spotkania szansę na odwrócenie losów gry miał Channing Frye (22 pkt), lecz jego trójka była minimalnie niecelna.

- Nie możemy pozwolić sobie na tak długie okresy bez punktów, poza tym nasza defensywa była zła. Graliśmy źle w wielu elementach w pierwszej kwarcie. Mimo tego, potrafiliśmy walczyć i wrócić do gry - analizował Jared Dudley, snajper Suns.

Marcin Gortat z 21 punktami (9/13 z gry) i 15 zbiórkami był najlepszym zawodnikiem Słońc, spędził na parkiecie 41 minut. To czwarty mecz z rzędu naszego rodaka, w którym notuje co najmniej 20 punktów - to najlepsza seria gracza Phoenix od czasów Jasona Richardsona (2010).

Suns zakończyli pierwszą część sezonu z bilansem 14-20, który pozwala im zajmować odległe 13. miejsce w Konferencji Zachodniej. Gorsze jest tylko Sacramento Kings i New Orleans Hornets. Podopieczni Alvina Gentry'ego kolejny mecz rozegrają 1 marca.

***

13 remisów i 10 zmian prowadzenia miało miejsce w Dallas, gdzie miejscowi Mavericks potykali się ze słabo radzącymi sobie na wyjazdach Los Angeles Lakers. Przez ponad 40 minut nie było wiadomo kto zejdzie z parkietu jak zwycięzca, dopiero skuteczne akcje liderów gości (Bynum, Bryant, Fisher) pozwoliły Jeziorowcom odnieść 20 zwycięstwo w sezonie.

24 oczka dla Lakers wywalczył Pau Gasol, a 19 punktów i 14 zbiórek dołożył Andrew Bynum. 25 punktów i 12 zbiórek uzbierał dla przegranych Dirk Nowitzki.

Niesamowita pierwsza połowa pozwoliła Oklahomie City Thunder zwyciężyć Boston Celtics 119:104. W dwóch pierwszych odsłonach Grzmot zdobył aż 72 punkty, przy ledwo 49 ze strony gości. 31 oczek dla zwycięzców uzbierał Russell Westbrook a trzy mniej dołożył Kevin Durant.

Oklahoma wygrała po raz 11 z rzędu we własnej hali i z bilansem 26-7 zrównała się z Miami Heat. Z kolei Celtowie polegli w piątym kolejnym spotkaniu i zakończyli pierwszą część sezonu z miernym bilansem 15-17.

- Musimy usiąść i porozmawiać. Mamy ogromne możliwości kiedy wszyscy są zdrowi - powiedział Kevin Garnett. - Nie jestem zawodnikiem, który łatwo daje za wygraną. Nigdy nie grałem w zespole, który szybko się poddaje - zapewniał z kolei Paul Pierce. Obaj liderzy C's wywalczyli po 23 oczka.

Nie Kevin Love, ani Ricky Rubio, a Luke Ridnour okazał się bohaterem Minnesoty Timberwolves, która pokonała Utah Jazz 100:98. Doświadczony rozgrywający rzutem równo z końcową syreną dał Leśnym Wilkom 17 wygraną w sezonie. - To było nieprawdopodobne: w gąszcze zawodników oddał rzut lobem i wpadło. Nie mogło mu się przydarzyć nic lepszego - komentował Rick Adelman, trener Minny.