Ważne zwycięstwo nad LA Clippers! Suns wracają do gry o play off

Phoenix Suns pokonali we własnej hali walczących o 3. miejsce na Zachodzie Los Angeles Clippers 93:90 i wrócili do gry o awans do play off. Marcin Gortat miał 14 punktów i 14 zbiórek. Na trzy spotkania przed końcem sezonu zasadniczego Phoenix Suns mają identyczny bilans jak ósma Utah Jazz (33-30). Ważną informacją jest również fakt, że swój mecz przegrali Houston Rockets.

Jacek Konsek

Mecz w Arizonie był wyrównany od pierwszych minut. Prowadzenie zmieniało się aż 24 razy, a kluczowe punkty w końcówce zdobywał Steve Nash, który najpierw trafił z gry, a potem dołożył dwa rzuty wolne.

Marcin Gortat spędził na parkiecie 36 minut. W tym czasie wykorzystał sześć z 11 prób, z gry. W sumie zgromadził 14 oczek oraz zebrał z tablic 14 piłek, z czego pięć w ofensywie. W końcówce nasz rodak trafił jeden rzut wolny wyprowadzając Phoenix na prowadzenie 89:88.

Wśród pokonanych zawiódł Blake Griffin, który zdobył 16 punktów, lecz aż 14 w pierwszej kwarcie.

Przed podopiecznymi Alvina Gentry'ego już tylko trzy mecze w sezonie zasadniczym, kolejno z: Denver (sobota), Utah (wtorek), San Antonio (środa). Kluczowe zapewne będzie wyjazdowe stracie z Jazz, którzy mają identyczny bilans jak Suns, lecz to team Gortata zajmuje w chwili obecnej 8. lokatę.

Po dogrywce w Nowym Orleanie przegrali z kolei Houston Rockets, którzy ponieśli szóstą kolejną porażkę i notują fatalną końcówkę sezonu zasadniczego. Ich szanse na awans do play off są już minimalne.

***

Miami Heat nie dają za wygraną i walczą o 1. miejsce na Wschodzie. W meczu na szczycie Żar pokonał Chicago Bulls 83:72 i zmniejszył stratę do Byków do 1,5 spotkania.

- Tak właśnie gra się w rozgrywkach o dużą stawkę. Obie drużyny miały problemy w ofensywie, lecz obie są bardzo dobrymi zespołami w defensywie. Nie było wielu punktów z szybkich akcji, trzeba było pracować na każdy punkt - powiedział LeBron James, który wywalczył 27 punktów i 11 zbiórek.

Defensywa była do tej pory atutem koszykarzy z Wietrznego Miasta, która miała bilans 23-0 kiedy nie pozwalała rywalom rzucać więcej niż 86 punktów. W czwartek to podopieczni Toma Thibodeau mieli ogromne problemy ze zdobywaniem punktów. notując najgorszy wynik w całym sezonie.

W premierowej kwarcie od stanu 21:20 dla Bulls, goście trafili tylko 15 z 56 rzutów, co daje bardzo słabą skuteczność - 27 proc.

- Bardzo chcieliśmy wygrać, ale oni widocznie chcieli bardziej. Takie rzeczy nie mogą się zdarzać - powiedział Joakim Noah, zdobywca 15 punktów i 10 zbiórek dla Bulls.

W zespole lidera konferencji zabrakło Derricka Rose'a, który opuścił już 26 mecz w sezonie. W szeregach Żaru nie zagrał z kolei Chris Bosh.