Energa Basket Cup: dziewczęta z Płocka mistrzyniami województwa mazowieckiego

Zakończyły się finały województwa mazowieckiego w koszykówce dziewcząt w ramach Energa Basket Cup - największego w Polsce programu koszykarskiego dla dzieci ze szkół podstawowych.

Łukasz Górzny

Mistrzyniami województwa zostały gospodynie turnieju – dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku, które w meczu o I miejsce pokonały koleżanki z SP 1 z Sokołowa Podlaskiego – 45:31.

Tegoroczna edycja programu Energa Basket Cup rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Do rywalizacji stanęło łącznie ok. 78 tys. dzieci z ponad 6,6 tys. szkół (w trzech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad 225 tys. zawodników i zawodniczek z całej Polski). Energa Basket Cup ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, patronem i mecenasem programu Grupa Energa, a jednym z partnerów medialnych serwis SportoweFakty.pl.

Finały województwa mazowieckiego w kategorii dziewcząt odbyły się w dniach 18-20 maja w Płocku. W tym roku w rozgrywkach na Mazowszu w kategorii dziewcząt wzięło udział ponad 3300 młodych zawodniczek. Ostatecznie do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się dziewięć najlepszych drużyn wyłonionych na drodze eliminacji gminnych, powiatowych i rejonowych spośród 281 zespołów dziewcząt z całego województwa.

W finałowym turnieju w Płocku rozegrano łącznie aż dwadzieścia trzy mecze. Wszystkie dostarczyły emocji zarówno uczestniczkom zawodów jak i widzom. Drużyny dziewcząt pozostawiły mnóstwo serca na boisku, walcząc o każdą piłkę.

Mistrzynie kraju z ubiegłorocznej edycji programu – dziewczęta z SP 3 Żyrardów w meczach grupowych radziły sobie znakomicie. W meczu z SP Glinojeck ustanowiły rekord zdobytych punktów w jednym meczu w finałach wojewódzkich tegorocznych rozgrywek Energa Basket Cup w kategorii dziewcząt, zdobywając aż 98 punktów. W kolejnym dniu zmagań zawodniczki z Żyrardowa przegrały jednak jednym koszem z reprezentantkami SP 1 z Sokołowa Podlaskiego (42:44) ostatecznie zajmując trzecie miejsce w turnieju mazowieckim.

Finałowe rozgrywki na Mazowszu były jedynym i zarazem największym finałem w tej edycji programu Energa Basket Cup, który odbywał się aż przez trzy dni i w którym rywalizowało aż dziewięć najlepszych zespołów dziewcząt.

W drodze losowania zespoły zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej oraz drugiej fazie rozgrywek zostały rozegrane mecze systemem grupowym pucharowym. Trzecia faza to walka o poszczególne miejsca w klasyfikacji końcowej województwa mazowieckiego.

W meczu o I miejsce zmierzyły się ze sobą dziewczęta z SP 21 Płock oraz z SP 1 Sokołów Podlaski. Po pierwszych dwóch kwartach dziewczęta z 21-nki prowadziły co najmniej dwudziestopunktową przewagą. W drugiej połowie meczu zawodniczki z Sokołowa zaczęły zdobywać punkty, ale nie dogoniły swoich rywalek i to gospodynie zdobyły mistrzostwo województwa mazowieckiego wynikiem 45:31.

- Nie sądziłem, że uda nam się zwyciężyć w tym turnieju. Z pewnością nie byliśmy faworytami. Dziewczyny włożyły kawał serca w grę i zrobiły mi ogromną niespodziankę. Walczyły do samego końca. Cieszę się, że awansowaliśmy do finału krajowego. Taki turniej na pewno przyda się dziewczynom i zmobilizuje do dalszej pracy – mówi Ireneusz Jasiński, opiekun zwycięskiej drużyny dziewcząt z Płocka.

Dziewczęta z SP 21 Płock będą reprezentować swoje województwo w krajowym finale Energa Basket Cup, który odbędzie się pod koniec maja w Gdańsku.
Do walki o tytuł Mistrza krajowego w rozgrywkach Energa Basket Cup stanie wówczas po 16 zespołów dziewcząt i chłopców, którzy zdobyli tytuły mistrzowskie w swoich województwach.

FINAŁ MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO W KATEGORII DZIEWCZĄT W PROGRAMIE ENERGA BASKET CUP

Skład zwycięskiej drużyny SP 21 Płock:
Magdalena Goleniewska, Natalia Mroczek, Anita Krzywkowska, Patrycja Rucińska, Zuzanna Drużyńska, Oliwia Kozłowska, Eliza Miaśkiewicz, Aleksandra Krajewska, Aleksandra Dąbrowska, Sylwia Rucińska, Agata Wilary, Kinga Kot, Sylwia Bielska

Opiekun: Ireneusz Jasiński

Zwycięska drużyna dziewcząt - SP 21 Płock Zwycięska drużyna dziewcząt - SP 21 Płock