Polki wygrywają w Bolonii! Zadecydowało 5 minut!

Reprezentacja Polski w koszykówce kobiet wygrała czwarty mecz w eliminacjach do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. Podopieczne Krzysztofa Koziorowicza w dniu dzisiejszym pokonały w Bolonii Włoszki 76:69. W odniesieniu zwycięstwa nie przeszkodził naszej kadrze nawet brak kontuzjowanej Elżbiety Międzik. Dzięki tej wygranej Polska jest już bardzo blisko wywalczenia upragnionego awansu.

Krzysztof Kaczmarczyk

Zdecydowanie lepiej spotkanie rozpoczęły Włoszki. Po dwóch celnych rzutach zza linii 6,25 Manuely Zanon (10 punktów w pierwszej kwarcie) było 6:2. Po chwili wynik był jeszcze korzystniejszy dla Włoszek, które prowadziły już 11:2. Niemoc w ataku reprezentacji Polski przerwała Agnieszka Bibrzycka, która rzutem za 3 punkty zmniejszyła straty do 6 punktów. Biało-czerwone koncert gry dały pomiędzy 4 a 7 minutą pierwszej kwarty. Podopieczne Krzysztofa Koziorowicza od stanu 5:13 wyszły na prowadzenie 16:13, a duża w tym zasługa Anny Wielebnowskiej, która w tym czasie zdobyła 9 punktów. Ostatecznie po pierwszej kwarcie tablica wyników pokazywała remis 22:22.

Drugą kwartę ponownie od dwóch trójek rozpoczynają Włoszki, które objęły prowadzenie 28:24. Włoszki w tym okresie grały bardzo dobrze w obronie, a po kolejnym celnym rzucie zza linii 6,25 Emanuely Ramon prowadziły już 31:25. Do końca tej części gry Polkom jednak udało znaleźć się receptę na włoską defensywę. Dzięki punktom Magdaleny Leciejewskiej na 21 sekund przed końcem pierwszej połowy meczu straty naszej reprezentacji wynosiły już tylko dwa punkty. Taka strata utrzymała się już do końca pierwszej połowy meczu, po której Włoszki prowadziły z Polkami 36:34.

Po zmianie stron początek każdej z kwart nie zmienił się. Bibrzycka trafia za 3, a po chwili tym samym rewanżuje się Gianolla. Wyrównana walka toczy się do stanu 44:44. Kolejne minuty to koncert gry polskich koszykarek. Podopieczne Koziorowicza zdobywają 11 kolejnych punktów i po dwóch celnych trójkach Biby nasze koszykarki prowadziły 55:44 na 2 minuty przed końcem kwarty. Na tym jednak nasze koszykarki nie poprzestały. Włoszki nadal popełniały proste straty i nie radziły sobie w ataku. Ostatecznie kwartę trójką kończy Paulina Pawlak a Polki przed decydującą kwartą prowadziły 60:44. Polki nie straciły punktów przez ostatnie 5 minut i 44 sekundy tej kwarty, a w okresie tym zanotowały run 16:0!

Ostatnia kwarta nie rozpoczęła się dla naszych zawodniczek dobrze. Zdeterminowane Włoszki rzuciły się do odrabiania strat. Zdecydowanie poprawiła się gra w defensywie gospodyń. Polki najpierw popełniają błąd 24 sekund, a faule w ataku popełniają Agnieszka Skobel i Bibrzycka, dla której jest to już 4 faul w meczu na 7:20 do końca przy stanie 60:48. O przerwę w tym momencie poprosił szkoleniowiec polskiej reprezentacji, widząc że rywalki zaczęły łapać wiatr w żagle i pomału odrabiać straty. W czasie od razu niemoc przełamuje Biba, która trafia za 3 punkty. Gospodynie jednak nie poddawały się. Kolejnym celnym rzutem z dystansu popisuje się Pastore i jest już „tylko” 65:53. Taka przewaga utrzymywała się przez kilka kolejnych minut, a czas w tym wypadku działał na korzyść naszych koszykarek. Decydujący cios wydaje się zadała na 2 i pół minuty przed końcem Wielebnowska, która kolejną trójką dała prowadzenie biało-czerownym 69:55. Nerwowo zrobiło się na 40 sekund przed końcem, kiedy po akcji Ballardini było tylko 71:64. Włoszka była do tego faulowana. Dodatkowy rzut wolny okazał się jednak niecelny, ale piłkę w ataku zebrała Zanon. Na szczęście Włoszka popełniła stratę, a punkty zdobyła Agata Gajda pieczętując wygraną Polski. Ostatecznie Polki pokonały w Bolonii Włoszki 76:69 i odniosły 4 zwycięstwo w eliminacjach do przyszłorocznych Mistrzostw Europy.

Włoszkom w końcowym rozrachunku nie pomogła nawet znakomita skuteczność w rzutach za 3 punkty. W całym meczu Włoszki oddały 17 rzutów zza linii 6,25 z czego aż 11 znalazło drogę do kosza co dało 65 procent skuteczności (dla porównania Polki 10/28 za 3 punkty - 36 procent skuteczności).

Polki dzięki tej wygranej bardzo mocno przybliżyły się do wywalczenia awansu. W tej chwili podopieczne Krzysztofa Koziorowicza mają punkt straty do Turczynek. Z grupy wychodzą dwie najlepsze drużyny, a najgroźniejsze rywalki Włoszki Polki pokonały już dwukrotnie.

Włochy - Polska 69:76 (22:22, 14:12, 8:26, 25:16)

Włochy: Simona Ballardini 13, Manuela Zanon 12, Angela Gianolla 11, Maria Franchini 11, Chiara Pastore 9, Emanuela Ramon 6, Benedetta Bagnara 3, Francesco Modica 2, Kathrin Ress 2, Monica Bonafede 0, Sara Giauro 0,

Polska: Anna Wielebnowska 19, Agnieszka Bibrzycka 18, Daria Mieloszyńska 8, Agata Gajda 7, Ewelina Kobryn 7, Paulina Pawlak 6, Agnieszka Skobel 5, Magdalena Leciejewska 4, Joanna Walich 2, Izabela Piekarska 0