Mistrzowie Polski wyszli z wielkich tarapatów w Tarnobrzegu

Asseco Prokom Gdynia odrobił 16-punktową stratę i uniknął kolejnej kompromitacji w ostatnich dniach. Mistrzowie Polski ostatecznie pokonali Jezioro Tarnobrzeg 81:79.

Jacek Konsek

Asseco Prokom Gdynia przeżywa ostatnio bardzo trudne chwile. Ostatnia porażka w Eurolidze z Unicają Malaga po meczu, na który żal było patrzeć, coraz bardziej pokazuje, że zmiany w zespole mistrza Polski są konieczne. Niewiele brakowało, aby w niedzielę sposób na obrońców tytułu znaleźli koszykarze Jeziora Tarnobrzeg.

To właśnie oni przez ponad 20 minut dominowali na parkiecie. Seria 16:3 w premierowej odsłonie pozwoliła gospodarzom odrobić początkowe straty i wygrać pierwszą kwartę różnicą ośmiu punktów. Po trafieniach skutecznego w tym okresie Xaviera Alexandra i trójce Jakuba Dłoniaka gospodarze prowadzili już 27:13, a w drugiej kwarcie nawet 41:25!

Asseco kontynuowało w tym czasie dramatyczną skuteczność w rzutach za trzy punkty. W Maladze podopieczni Kestutisa Kemzury mieli 2/21, w niedzielę rozpoczęli od 0/8...

W pierwszej połowie tak naprawdę jedynym graczem, który zasługiwał na wyróżnienie w szeregach gości był Adam Hrycaniuk. Podkoszowy reprezentacji Polski zdobył wówczas 19 punktów i był nieomylny w próbach z gry (8/8).

Kiedy w połowie trzeciej kwarty gracze trenera Dariusza Szczubiała prowadzili 53:41 wydawało się, że Asseco już się nie podniesie. Mistrzowie kraju pokazali jednak charakter i wyszli z niesamowitej opresji, a gospodarze zupełnie zatracili skuteczność.

Uaktywnił się przede wszystkim Alex Acker, dzięki czemu goście zanotowali run 10:0 i jeszcze przed końcem kwarty objęli prowadzenie. W czwartej kwarcie Hrycaniuk (24 punkty w całym meczu) oraz Rasid Mahalbasić byli autorami kluczowych trafień, które ostatecznie pozwoliły odnieść niezwykle cenne zwycięstwo.

Fatalnie w szeregach gdynian spisał się Jerel Blassingame, który w 24 minuty zdobył tylko 3 punkty (1/9 z gry) i popełnił pięć strat.

Dla Jeziora, które przegrało już siódmy mecz z rzędu, najwięcej punktów wywalczył Jakub Dłoniak - 19.

Jezioro Tarnobrzeg - Asseco Prokom Gdynia 79:81 (22:13, 26:26, 9:19, 22:23)

Jezioro: Dłoniak 21, Tiller 16, Alexander 14, Long 11, Wall 10, Doaks 4, Przybyszewski 3, Pyszniak 0, Patoka 0.

Asseco: Hrycaniuk 24, Koszarek 16, Acker 15, Mahalbasic 7, Szczotka 6, Ponitka 5, Roszyk 4, Blassingame 3, Robinson 1, Richards 0, Witka 0.