ME: Parker poprowadził Francję do półfinału

Reprezentacja Francji - prowadzona przez świetnego Tony'ego Parkera - wygrała ze Słowenią 72:62 i awansowała do półfinału EuroBasketu.

Jacek Seklecki

Tylko pierwsza kwarta tego spotkania wskazywała na ekipę Słowenii. Gospodarze EuroBasketu lepiej rozpoczęli, ale głównie była to zasługa bracia Gorana i Zorana Dragiciów. Liderzy Słoweńców zdobyli wszystkie 10 punktów przez blisko 10 minut pierwszej kwarty, kompletnie dominując grę w swojej drużynie.

Francja zadziwiała nieskutecznością i nieporadnością. Wiele akcji, w tym rzuty spod samej obręczy, kończyło się pudłami, wobec czego Trójkolorowi zdobyli tylko 10 punktów i przegrywali 10:12 po pierwszej części gry.

Wszystko zaczęło zmieniać się w drugiej kwarcie. Do głosu doszedł Tony Parker, którego pięć punktów z rzędu wyprowadziło Francję na prowadzenie 17:14. Jak się później okazało koszykarze znad Sekwany prowadzenie to oddali tylko raz - jeszcze w pierwszej połowie - a później spokojnie zmierzali do półfinału.

Ten osiągnęli właśnie dzięki rozgrywającemu San Antonio Spurs. Wielki gwiazdor francuskiej koszykówki wiedział kiedy wejść na wyżyny swoich możliwości. Parker był nie do zatrzymania. Miał udane wjazdy pod kosz, trafiał z pół dystansu i całe spotkanie zakończył z dorobkiem aż 27 punktów.

Słowenia długo nie mogła wstrzelić się z dystansu. Pierwsze 12 rzutów tej drużyny było niecelnych, ale w drugiej połowie coś w tym elemencie się ruszyło. Słoweńcy trafili cztery z pięciu prób w trzeciej kwarcie i zbliżyli się do Francuzów na pięć punktów (45:50). Ci jednak nadal grali swoją dobrą koszykówkę. Aktywniejszy, niż we wcześniejszych meczach, był Nicolas Batum, mądrze grał Boris Diaw, a Parker nadal powiększał swoje konto punktowe.

W końcówce odrabianie strat do rywala wziął na swoje barki Goran Dragić, który próbował kończyć kilka akcji z rzędu. I coś cztery i pół minuty przed końcem trafił ważną trójkę, to później jego zagrania wyglądały jakby walił głową w mur. Udało mu się wymusić kilka faule, ale zaliczył także straty, z których Francuzi wyprowadzali zabójcze kontry (m.in. wsad Batuma).

Francja zwyciężyła 72:62 i w pełni zasłużenie awansowała do półfinału EuroBasketu, w którym już w piątek zmierzy się z rewelacyjną w ćwierćfinale Hiszpanią.

Słowenia - Francja 62:72 (12:10, 12:16, 21:24, 17:22)

Słowenia: G. Dragić 18, Z. Dragić 12, Nachbar 10, Blazić 8, Lorbek 8, Balazić 2, Joksimović 2, Vidmar 2, Murić 0, Begić 0.

Francja: Parker 27, Batum 14, Diaw 10, Gelabale 7, Ajinca 6, De Colo 4, Petro 4, Diot 0, Pietrus 0.

Czy Francja przeciwstawi się Hiszpanii w półfinale?