NBA: Double-double Gortata, Wizards pokonali Hawks

14 punktów i 12 zbiórek Marcina Gortata pomogło Washington Wizards pokonać Atlantę Hawks 114:97. Czarodzieje wygrali w stolicy stanu Georgia po raz pierwszy od 2008 roku.

Jacek Konsek

To 19. double-double Marcina Gortata w obecnym sezonie. Polak spędził na parkiecie 29 minut, w czasie których trafił siedem z dziewięciu prób z gry. Łodzianin zanotował także 12 zbiórek, dwa bloki oraz asystę. Skuteczniejsi od Polaka byli tylko John Wall (21 pkt i 12 as) oraz Trevor Ariza i Bradley Beal - obaj po 19 oczek.

- Bardzo potrzebowaliśmy tego zwycięstwa, zwłaszcza że do play off zostało już tylko 28 spotkań. Cieszymy się również z wygranej, ponieważ dawno tutaj nie triumfowaliśmy - przyznał Ariza, który na koniec trzeciej kwarty popisał się niesamowitym rzutem ze swojej połowy.

Czarodzieje świetnie rozpoczęli mecz i po premierowej kwarcie prowadzili już 31:14. 20-punktowe prowadzenie gości z pierwszej połowy zostało jednak zminimalizowane do jednego oczka po przerwie. Gospodarze starali się jak mogli, lecz tego dnia nie potrafili zatrzymać dobrze dysponowanych gości, którzy trafili 13 trójek.

Paul Millsap zdobył 21 punktów dla Hawks, z kolei Elton Brand dołożył oczko mniej.

Dzięki wygranej Washington z bilansem 26-28 awansował na 5. miejsce w Konferencji Wschodniej.

Atlanta Hawks - Washington Wizards 97:114 (14:31, 33:27, 36:33, 14:23)
(Millsap 21, Brand 20, Teague 16 - Wall 21, Ariza 19, Beal 19)

Pozostałe mecze:

W kapitalnej formie wciąż jest Kevin Love, który w ósmym kolejnym spotkaniu zanotował co najmniej 25 punktów i 10 zbiórek (najlepsza seria od 2005 roku). Tym razem lider Minnesoty Timberwolves wywalczył aż 42 punkty i zebrał 16 piłek w wygranym przez Leśne Wilki spotkaniu z Indianą Pacers 104:91. 17 asyst rozdał Ricky Rubio, dla którego jest to rekord kariery.

- To jedno z moich ulubionych zwycięstw w sezonie. Wygraliśmy z bardzo dobrym zespołem, mimo że w naszych szeregach zabrakło dwóch kluczowych zawodników - powiedział Love.

Kluczowa okazała się druga kwarta, w której gospodarze odjechali na 20 punktów przewagi - 40:20. Pacers starali się gonić, lecz ostatecznie przegrali już po raz trzeci w ostatnich pięciu grach. Na nic zdało się 35 punktów i 11 zbiórek Paula George'a.

Mimo absencji Tima Duncana i Tony'ego Parkera San Antonio Spurs zdołali pokonać na wyjeździe Portland Trail Blazers 111:109. Kapitalnie spisał się rezerwowy Patrick Mills, autor 29 punktów oraz zwycięzca konkursu rzutów za trzy punkty Marco Belinelli, celnym który rzutem z dalekiego dystansu w samej końcówce dał gościom zwycięstwo.

Istotny wpływ na przebieg meczu miał brak w zespole Blazers LaMarcusa Aldridge'a, który z powodu kontuzji będzie miał tydzień przerwy. Zastępujący go Dorell Wright zupełnie nie poradził sobie zarówno w ataku, jak i obronie. Najlepiej wśród pokonanych wypadł Damian Lillard, zdobywca 31 punktów.

Kolejny świetny mecz Carmelo Anthony'ego. Lider NY Knicks zdobył 42 punkty, dzięki czemu nowojorczycy pokonali na wyjeździe New Orleans Pelicans 98:91. Jedynym zmartwieniem gości jest kontuzja Imana Shumperta.