Niespodzianka we Vrsacu, Partizan znów szczęśliwe zwycięża - podsumowanie 5. kolejki Ligi Adriatyckiej

Na szczycie Ligi Adriatyckiej zadomowiły się dwie drużyny ze stolicy Serbii - Crvena Zvezda i Partizan. Ci drudzy mieli jednak spore problemy z odniesieniem piątej wygranej z rzędu. Podpieczni Dusko Vujosevicia dopiero po dogrywce ograli KK Zagrzeb. Jeszcze bardziej zawiodła inna serbska drużyna, Hemofarm Vrsac. Pomarańczowi przed własną publicznością nie dali rady KK Krka, co bez wątpienia jest największą niespodzianką tej serii gier.

Jacek Konsek

Jeszcze w czwartek Cibona Zagrzeb była na ustach wszystkich sympatyków Ligi Adriatyckiej. Podopieczni Velimira Perasovicia we wspaniałym stylu zwyciężyli Maccabi Tel Awiw, udanie inaugurując rozgrywki Euroligi. Kilka dni później gra Cibony wyglądała już zgoła inaczej. Chorwacka drużyna potykała się z FMP Zeleznik, który w bieżącym sezonie póki co zawodzi. Tym razem jednak Pantery stanęły na wysokości zadania i bez większego problemu odprawiły rywala. Ich przewaga widoczna była od samego początku, w pierwszej kwarcie gospodarze zanotowali serię 10 punktów bez odpowiedzi przeciwnika. Po raz kolejny nie do zatrzymania okazał się Dragan Labovic, który wyrasta na gwiazdę całych rozgrywek. 21-letni podkoszowy zapisał na swoim koncie 20 punktów i 4 zbiórki. Ambitni goście ani razu nie zbliżyli się na więcej niż 6 punktów, mimo że świetną partię rozgrywał Nikola Prkacin - 26 punktów i 6 zbiórek.

Szczęście nie opuszcza Partizana Belgrad. Mistrzowie dwóch ostatnich edycji Ligi Adriatyckiej kolejny raz potrzebowali dogrywki, aby rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść. Tym razem przez 45 minut męczyli się ze słabiutkim KK Zagrzeb, w barwach którego brylował Ante Tomic. Młody środkowy był nie do zatrzymania dla "czarno-białych", kończąc zawody z 23 punktami i 14 zbiórkami! Miejscowe Mrówki na 3 minuty przed końcową syreną prowadziły 76:68 i wydawało się, że sensacja stanie się faktem. Nic bardziej mylnego. Milenko Tepic zdobył w krótkim czasie 8 punktów i doprowadził do dogrywki a w niej zwycięstwo Partizanowi zapewnił Stephane Lasme, celnie wykonując rzut wolny. Już za tydzień koszykarzy z Belgradu czeka kolejny poważny sprawdzian. Do stolicy Serbii zawita bowiem Buducnost Podgorica.

Bez wątpienia jednak największą niespodzianką tej serii gier była porażka Hemofarmu Vrsac. Pomarańczowi co roku zaliczani są do głównych faworytów Ligi Adriatyckiej, jednak ten sezon jak dotychczas nie układa się po ich myśli. W sobotni wieczór gościli na swoim parkiecie dużo niżej notowaną KK Krkę, która w regionalnych rozgrywkach nie występowała od 4 lat. Pierwsza połowa meczu przebiegała bez większej historii a gospodarze kontrolowali wydarzenia. Jeszcze w 24 minucie Hemofarm prowadził wyraźnie 43:33 i nic nie zapowiadało emocjonującej końcówki. Tymczasem szkoleniowiec ekipy z Novego Mesta Ivan Sunara zaordynował obronę strefową, która szybko przyniosła korzyści. Dodatkowo, coraz częściej jego podopieczni dziurawili kosz rywala zza linii 6,25m. W tym elemencie brylował szczególnie weteran parkietów, 39-letni Davor Marcelic (21 punktów, w tym 5 "trójek"). Z kolei punkty na wagę zwycięstwa zdobył Simon Petrov, który na 9 sekund przed końcową syreną celnie przymierzył z linii rzutów wolnych.