Cibona pokazała charakter - podsumowanie 19. kolejki Ligi Adriatyckiej

Do zakończenia sezonu zasadniczego w Lidze Adriatyckiej pozostało jeszcze 7 kolejek, lecz walka o miejsce w pierwszej czwórce trwa na dobre. Niezwykle ważne zwycięstwo odniosła Cibona Zagrzeb, pokonując w stolicy Serbii Crvenę Zvezdę Belgrad. Równie istotną wygraną zanotowali koszykarze KK Zadar, nie dając szans we własnej hali Hemofarmowi Vrsac. Tymczasem po raz 17 triumfował obrońca tytułu Partizan Belgrad, który okazał się lepszy od Buducnosti Podgorica.

W tym artykule dowiesz się o:

Niesamowite rzeczy działy się w belgradzkiej hali Pionir, gdzie Crvena Zvezda Belgrad podejmowała w hicie 19. kolejki Cibonę Zagrzeb. Wicelider rozgrywek w pierwszej połowie absolutnie dominował na parkiecie prowadząc w pewnym momencie nawet 44:27. Gospodarze przeważali w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła, grając niezwykle kolektywnie i trafiając wiele rzutów trzypunktowych. Wysokie prowadzenie uśpiło jednak Czerwoną Gwiazdę, która po przerwie zaczęła grać fatalnie. Mistrz Chorwacji wykorzystał ten fakt i dzięki serii 12 punktów z rzędu odrobił niemal cały deficyt. Świetne zawody rozgrywał w szczególności Alan Anderson, który zdobył 22 punkty, 9 zbiórek i 3 asysty. Po chwilowym kryzysie do głosu doszli jednak gospodarze a o wszystkim miała zadecydować czwarta kwarta. W niej ponownie lepiej zagrali Serbowie a po trafieniu Lawrence’a Robertsa zrobiło się nawet 76:69 dla Czerwonej Gwiazdy. Miejscowa publiczność rozpoczęła świętowanie kolejnego zwycięstwa, bo nie mogła przecież przeczuwać że najgorsze dopiero nastąpi. Fantastyczna końcówka Cibony (seria 10:0!) oraz koszmarne błędy gospodarzy pozwoliły ostatecznie Chorwatom odnieść cenne zwycięstwo.

Trudne zadanie czekało także obrońcę tytułu Partizan Belgrad, który rywalizował z Buducnostią Podgorica. Gospodarze znani są z bardzo dobrej gry na własnym parkiecie, jednak tym razem nie potrafili nawiązać wyrównanej walki z "czarno-białymi". Jedynie na początku po trafieniu Vladimira Dasicia Buducnost prowadziła 2:0. Chwilę potem Partizan rozpoczął swój koncert i zdobył 13 punktów z rzędu. Tak wypracowana przewaga utrzymała się już do samego końca, choć dzielni czarnogórzanie kilkakrotnie zbliżyli się na odległość kilku punktów. Za każdym razem jednak Stephane Lasme albo Milenko Tepic zażegnywali niebezpieczeństwo. Użytek ze swoich 229 cm zrobił także środkowy Partizanu Slavko Vranes, który oprócz 12 punktów (6/6 z gry) zaliczył aż 6 bloków. Dzięki tej wygranej podopieczni Dusko Vujosevicia zostali samodzielnymi liderami rozgrywek.

Niezwykle ważne zwycięstwo odnieśli także koszykarze KK Zadar, pokonując we własnej hali Hemofarm Vrsac. Dzięki temu podopieczni Denisa Plesicia umocnili się na 4. miejscu w rozgrywkach, ostatnim premiowanym awansem do fazy Final Four. Triumf nad Pomarańczowymi nie był jednak łatwą sprawą, ponieważ w pierwszej połowie to Serbowie przeważali na parkiecie w hali Kresimira Cosicia. Po skutecznych akcjach duetu Macvan - Markovic goście wyszli na prowadzenie 48:38. Po przerwie gospodarze wzięli się do odrabiania strat, choć początkowo nie wychodziło im to zbyt dobrze. Jeszcze na 5 minut przed końcem przyjezdni prowadzili różnicą 2 punktów (71:69). Wtedy jednak uaktywnił się bułgarsko-macedoński tandem Dejan Ivanov - Todor Gecevski, świetnie obsługiwany przez Roka Stipcevicia. Wyborna końcówka w ich wykonaniu pozwoliła zgarnąć pełną pulę, choć Zadar nie może być jeszcze pewny awansu do Final Four. O ostatnie miejsce premiowane grą o najwyższe cele będzie zapewne rywalizował z Ciboną Zagrzeb.