Jamalex Polonia 1912 Leszno awansowała do I ligi

Koszykarze z Leszna cały mecz gonili zespół Asseco II Gdynia. Pod koniec czwartej kwarty udało im się rywali dogonić, ale nie przegonić. O wygranej Jamalex Polonii zadecydowała dogrywka, która okazała się w pewnym sensie formalnością.

Dawid Siemieniecki
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Bohaterami Polonii Leszno okazali się w tym meczu obwodowi. Jędrzej Jankowiak, kapitan leszczyńskiej ekipy, pod koniec czwartej kwarty oraz w dogrywce oddawał kluczowe, bezcenne wręcz rzuty dystansowe, bez których zwycięstwo jego drużyny nie byłoby możliwe. Stanferd Sanny z kolei był na parkiecie niemal wszędzie i robił prawie wszystko - punktował, zbierał i przechwytywał.

Decydującą akcję miał chyba jednak zdecydowany lider Jamalex Polonii w przekroju całego sezonu, Nikodem Sirijatowicz. Przy stanie 68:67 dla rezerw Asseco, rozgrywający leszczynian stanął na linii rzutów wolnych i pewnie wykorzystał trzy rzuty osobiste. Do dogrywki doprowadził Jędrzej Szymański, ale dodatkowe pięć minut gry było już absolutnym popisem zespołu przyjezdnego. Wynik 14:4 na korzyść podopiecznych Łukasza Grudniewskiego mówi bowiem sam za siebie.

Tym samym zespół Jamalex Polonii 1912 Leszno jako pierwszy wywalczył awans do finału drugiej ligi, ale ważniejszym aspektem jest to, że jako pierwszy z grona drugoligowców uzyskał prawo gry w sezonie 2016/17 na zapleczu Tauron Basket Ligi. Warto dodać, że sztuki tej dokonał, nie przegrywając żadnego spotkania! Oczywiście może się tak zdarzyć, że w finale powinie mu się noga, ale do chwili wywalczenia awansu posiada status niepokonanej drużyny!

Koszykarze z Gdyni nie stracili jednak szansy na uzyskanie awansu do I ligi. W meczu o 3. miejsce w drugiej lidze zmierzą się bowiem z pokonanym w rywalizacji Kotwicy 50 Kołobrzeg z AGH Kraków. Po dwóch meczach w tej parze jest remis - po 1. Zespół, który wywalczy trzecią lokatę, także zyska prawo gry w kolejnym sezonie na zapleczu TBL.

Asseco II Gdynia - Jamalex Polonia 1912 Leszno  74:84 (26:16, 11:10, 17:21, 16:23, d: 4:14)

Asseco II: Jankowski 22, Konopatzki 17, Frąckiewicz 7, Kołodziej 7, Szymański 7 (10 zb.), Majchrzak 4, Nowaczek 4, Itrich 2, Kamiński 2, Wieluński 2.

Jamalex Polonia: Jankowiak 21 (5x3), Sirijatowicz 20, Sanny 17, Zubik 8, Rostalski 7, Malinowski 4, Milczyński 4, Sobkowiak 3, Mowlik 0, Paszek 0.

Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 2-0 i awans do finału Jamalex Polonii