Kotwica 50 Kołobrzeg ostatnim beniaminkiem I ligi koszykarzy

W sobotę zakończył się sezon na parkietach II ligi. Najlepsi okazali się koszykarze Jamalex Polonii 1912 Leszno mimo porażki z AGH Kraków 81:83. Trzecie, czyli ostatnie miejsce premiowane awansem do I ligi zajęła Kotwica 50 Kołobrzeg.

Patryk Neumann
Koszykówka WP SportoweFakty / Michał Domnik / Koszykówka

Obaj finaliści grali już na luzie, ponieważ mieli zapewniony awans do I ligi. Pojedynek w Krakowie rozegrany tydzień wcześniej padł łupem Jamalex Polonii 1912 Leszno. Wynik - 76:60 - zadecydował o pierwszym miejscu. Przed własną publicznością team z Wielkopolski doznał, bowiem zaskakującej porażki. Podopieczni Łukasza Grudniewskiego zmarnowali, więc znakomitą szansę, by zakończyć sezon z mianem jedynej niepokonanej na szczeblu centralnym ekipy.

Pierwsze dwie kwarty były wyrównane. Początek należał do AGH a później obudzili się leszczynianie. Gdy Akademicy odzyskali inicjatywę nie oddali jej już do końca. W trzeciej kwarcie przyjezdni wygrywali nawet różnicą 12 punktów, więc byli blisko odrobienia strat z pierwszego pojedynku. Tak okazale nie zdołali jednak zwyciężyć a symboliczny sukces zapewnił im w końcówce wypożyczony z King Wilków Morskich Szczecin Bartosz Wróbel.

Ostatniego beniaminka zaplecza TBL poznaliśmy w Gdyni. Rezerwy Asseco po jednopunktowej porażce w Kołobrzegu liczyły na zwycięstwo przed własną publicznością i doprowadzenie do decydującego starcia na parkiecie rywala. Pierwsza połowa wskazywała na taki scenariusz. Choć kołobrzeżanie zaczęli od prowadzenia 6:2 to później byli w sporych opałach. Tracili do rywala nawet 11 punktów.

Druga część należała jednak do Marcina Chudego i jego kolegów. Goście w trzeciej kwarcie wyszli na prowadzenie, lecz jeszcze w tej części na chwilę oddali inicjatywę rywalom. W ostatnich dziesięciu minutach nie pozostawili jednak złudzeń. Odnieśli wysokie zwycięstwo (87:73) i był to ich pierwszy wyjazdowy sukces w play-offach. Należy przyznać, że tryumf dość okazały, jeżeli weźmie się pod uwagę, że we wcześniejszych rundach nadmorski klub wygrywał głównie po nerwowych końcówkach.

Czterech koszykarzy zdobyło łącznie 74 punkty i poprowadziło Kotwicę do awansu. Wspomniany Chudy rzucił 23 „oczka”. Paweł Pawłowski dodał 21 a Grzegorz Arabas i Dawid Mieczkowski po 15 punktów.