Miłe złego początki: Polpak Świecie - Górnik Wałbrzych 92:81 (relacja)

Przez dwadzieścia pięć minut koszykarze Górnika toczyli wyrównany pojedynek z Polpakiem Świecie. Jednak w trzeciej kwarcie ostro do pracy wzięli się gospodarze, którzy zasłużenie zwyciężyli 92:81.

Adrian Dudkiewicz

Kibice zgromadzeni w świeckiej hali na pewno długo będą pamiętać sobotnią konfrontację. I to nie tylko ze względu na znakomitą grę Bobby Dixona, ale też fantastyczną skuteczność gospodarzy zza linii 6,25 cm. Tym samym gracze Polpaku poprawili swój rekord strzelecki z jesiennego spotkania z Prokomem Treflem Sopot.

Jednak początek meczu mógł nieco zszokować szkoleniowców Polpaku, gdyż goście dość szybko uzyskali znaczną przewagę (15:3), głównie dzięki znakomitej grze Kristijana Ercegovica i Jeremy Montgomerego, który idealnie asystował do chorwackiego środkowego. Gospodarze mogli się przełamać dzięki trójkom Nikoli Lepojevica, ostatnio pauzującego z powodu kontuzji palca prawej ręki. Serb trafił trzy razy z dystansu, niwelując przewagę ekipy z Dolnego Śląska do sześciu ''oczek''.

Po bardzo wyrównanej drugiej kwarcie wydawało się, że sobotnie spotkanie będzie emocjonujące do samego końca. Tak się jednak nie stało, a to głównie za sprawą świetnie zorganizowanej gry defensywnej gospodarzy. Podopieczni Mihailo Uvalina nie tylko skutecznie bronili, ale też umiejętnie kontrowali rywali. W tej części meczu ciężar zdobywania punktów wziął na siebie Amerykanin Dion Harris, który ostatnio nie błyszczał na krajowych parkietach. Dzięki jego punktom gospodarze odskoczyli rywalom na osiem oczek (63:55), w dalszych fragmentach już tylko kontrolując przebieg spotkania. Do klubowego kolegi dołączył też Serb Vladimir Tica, i żółto-zieloni powiększyli przewagę do 12 punktów (69:57).

Polpak wygrał to spotkanie głównie dzięki znakomitej skuteczności zza linii 6,25 cm (16/28). Po drugiej stronie robił co mógł wspomniany wcześniej Kristijan Ercegović, ale w czwartej kwarcie mógł liczyć tylko na wsparcie Tomasza Zabłockiego i Jeremy Montgomerego. Oboje gracze Górnika w ostatnich minutach próbowali jeszcze odwrócić losy sobotniego pojedynku, ale strata do prowadzących gospodarzy była zbyt duża. Zabrakło też punktów Krisa Clakrsona, który o sobotnim meczu będzie chciał z pewnością jak najszybciej zapomnieć.

W następnej kolejce Polpak zmierzy się na wyjeździe z warszawską Polonią, a rundę zasadniczą Dominet Bank Ekstraligi zakończy środowym (26 marca) pojedynkiem z Energą Czarnymi Słupsk. Biało-niebiescy mają o wiele trudniejsze zadanie, bowiem na graczy Radosława Czerniaka czekają już AZS Koszalin i Prokom Trefl Sopot.