Brązowa BM Slam Stal! Ostrowianie po 15 latach znowu na podium!

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski brązowym medalistą mistrzostw Polski! Magia Gryfii nie pomogła Enerdze Czarnym Słupsk w przedłużeniu nadziei na sukces w serii. Ekipa Emila Rajkovicia wygrała w Słupsku 76:67.

Krzysztof Kaczmarczyk
Koszykarze BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski / Na zdjęciu: Koszykarze BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski

Ostrowianie w PLK zameldowali się w sezonie 2015/2016. Już w drugim sezonie sięgnęli po medale mistrzostw Polski. Mecz w Słupsku mieli pod kontrolą. Pomimo, że Czarni cały czas byli blisko, brakowało im skuteczności, żeby obrócić losy meczu na swoją korzyść.

Po wyrównanej pierwszej kwarcie, w drugiej goście zaczęli przejmować inicjatywę. Gdy zza łuku trafił Marc Carter Stalówka prowadziła już nawet 38:29.

Czarni rzucili się w pogoń. Jeszcze przed przerwą zdołali zmniejszyć straty do zaledwie punktu. Po zmianie stron wyszli nawet na prowadzenie. W 33 minucie było 45:42 dla podopiecznych Robertsa Stelmahersa.

Wtedy jednak coś w grze słupszczan się zacięło - szczególnie w ataku. Wiatr na parkiecie robił Aaron Johnson, skutecznie grał Carter, a pod koszem nie do obejścia był Shawn King.

Na starcie decydującej ćwiartki ostrowianie mieli już 12 punktów przewagi. Czarni jeszcze raz rzucili się do odrabiania strat. Akcją 2+ popisał się David Kravish, zza łuku w końcu trafił Grzegorz Surmacz. Na trzy minuty przed końcem Energa przegrywała tylko 67:69.

Niestety dla siebie, ostatnie akcje słupszczan nie wyglądały dobrze. Złe ruchy w zagrywkach i brak skuteczności nie pozwolił odmienić losów meczu. Gracze Stali spokojnie punktowali i wygrali zasłużenie.

Carter zaliczył 18 punktów z ławki, King dołożył 9 oczek, 14 zbiórek i 6 bloków.

Gospodarzy zawiodła przede wszystkim skuteczność w rzutach zza linii 6,75. Ogólnie w rzutach z gry Czarni zanotowali 36 procent przy 51 rywali. Słupszczanie trafili zaledwie 3 z 21 prób. Przegrali też wyraźnie, bo 32:44, walkę na deskach.

Energa Czarni Słupsk - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 67:76 (21:20, 16:20, 10:17, 20:19)

Energa Czarni: Chavaughn Lewis 15, David Kravish 13, Grzegorz Surmacz 13, Anthony Goods 11, Dallin Bachynski 6, Marcus Ginyard 6, Łukasz Seweryn 3, Mantas Cesnauskis 0, Piotr Dąbrowski 0.

BM Slam Stal: Marc Carter 18, Aaron Johnson 12, Christo Nikołow 10, Szymon Szewczyk 9, Shawn King 9 (14 zb), Kamil Chanas 8, Mateusz Kostrzewski 5, Robert Tomaszek 5, Tomasz Ochońko 0, Łukasz Majewski 0.

stan rywalizacji: 2:0 dla BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski

Czy 3. miejsce BM Slam Stali można nazwać niespodzianką?