Doskonały koniec sezonu w PLK! Stelmet BC mistrzem Polski!

Stelmet BC Zielona Góra musiał odrobić 18 punktów straty - zrobił to i pokonał Polski Cukier Toruń 88:82! Oznacza to, że zielonogórzanie zdobyli swój trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski!

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP / Lech Muszyński

To był mecz godny finału finałów. Polski Cukier zaczął kapitalnie, miał 18 punktów przewagi, ale to nie wystarczyło. Zielonogórzanie rzucili się w szaloną pogoń, niewiarygodne rzuty trafiali Thomas Kelati czy James Florence, którymi odwrócili losy meczu.

W pierwszej połowie gospodarzom nie szło zupełnie nic. Zaledwie 35 procent skuteczności rzutów z gry i przegrana walka na tablicach 9:20. To wszystko sprawiło, że Twarde Pierniki schodziły na przerwę przy korzystnym dla siebie stanie 47:29.

Po przerwie Stelmet BC wszedł na zdecydowanie inny pułap gry. Zaczęły wpadać trójki i przewaga Polskiego Cukru zaczęła topnieć. Zielonogórzanie złapali niesamowity rytm w ataku, na zatrzymanie którego rywale nie mieli żadnego pomysłu.

Trzecią kwartę genialnym rzutem z połowy boiska zakończył Kelati i to tchnęło jeszcze większą energię w graczy Stelmetu BC. Decydującą ćwiartkę trójką od deski zaczął z kolei Florence i Polski Cukier prowadził już tylko 67:59.

Po chwili zza łuku trafili kolejno Kelati, Łukasz Koszarek i Armani Moore, dzięki czemu na 5 minut przed końcem na tablicy wyników pojawił się remis 72:72. Twarde Pierniki nie poddawały się. W 38 minucie torunianie prowadzili jeszcze 79:76, ale ponownie zza łuku przymierzył Moore.

Ten rzut ostatecznie dobił torunian. Gdy za chwilę to samo uczynił jeszcze Koszarek jasne stało się, że Stelmet BC Zielona Góra tego meczu już nie wypuści.

Bohaterów mistrzów Polski było wielu. W trudnych momentach seryjnie trafiał Kelati, na obwodzie szalał Florence, a w końcówce tradycyjnie dzieło wykończył Koszarek. Dzięki tej wygranej Artur Gronek stał się najmłodszym w historii trenerem, który wywalczył mistrzostwo Polski.

Triumfatorzy w drugiej, kluczowej połowie, trafili aż 12 rzutów zza łuku! W całym meczu zaliczyli 60 procent skuteczności w tym elemencie gry - wykorzystali 16 z 27 prób. Dla odmiany Polski Cukier po zmianie stron trafił zza linii 6,75 zaledwie dwa razy przy sześciu w całym pojedynku.

Koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra sięgnęli po czwarte mistrzostwo Polski w swojej historii, w tym trzecie z rzędu.

Stelmet BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 88:82 (21:28, 8:19, 27:20, 32:15)

Stelmet BC: Thomas Kelati 19, Armani Moore 15, Przemysław Zamojski 14, Łukasz Koszarek 13, James Florence 10, Vladimir Dragicević 9, Karol Gruszecki 6, Adam Hrycaniuk 2, Jarosław Mokros 0, Filip Matczak 0.

Polski Cukier: Jure Skifić 18, Obie Trotter 14, Cheikh Mbodj 13, Aleksander Perka 11, Bartosz Diduszko 10, Kyle Weaver 9, Łukasz Wiśniewski 7, Krzysztof Sulima 0, Tomasz Śnieg 0, Maksym Sanduł 0.

stan rywalizacji: 4:1 dla Stelmetu BC Zielona Góra