EBW 2017: koncert Hiszpanek, Francja bez szans w walce o złoto

Hiszpanki nie pozostawiły złudzeń. Finał Women EuroBasket 2017 niemal od początku należał od nich. Ostatecznie podopieczne Lucasa Mondelo wygrały 71:55. Był to trzeci z rzędu przegrany finał dla Trójkolorowych.

Krzysztof Kaczmarczyk
Hiszpanki wygrywają EuroBasket 2017 PAP/EPA / Martin Divisek / Hiszpanki wygrywają EuroBasket 2017

To miało być wielkie święto żeńskiej koszykówki. Zdecydowanie dwie najlepsze drużyny czeskiego EuroBasketu miały stworzyć niezapomniane widowisko. Po mistrzowsku zagrały jednak tylko Hiszpanki.

Trójkolorowe tylko w pierwszej kwarcie były w stanie dotrzymać kroku Hiszpankom. Te prowadzone do boju przez Albę Torrens i Martę Xargay zaczęły z biegiem czasu budować przewagę.

Od drugiej kwarty Trójkolorowe zaczęły jednak tracić dystans. Jeszcze przed przerwą podopieczne Lucasa Mondelo uciekły na 9 oczek. Po zmianie stron uciekły nawet na 20 oczek.

Pod koszem rozszalałą się Sancho Lyttle i jasne stało się, że Hiszpanki nie dadzą sobie odebrać tytułu najlepszej drużyny Europy. Do końca walczyła doświadczona Celine Dumerc, ale do końca nic nie mogło się zmienić. Hiszpania wygrała ostatecznie różnicą 16 oczek.

Hiszpanki sięgnęły po swoje trzecie mistrzostwo Europy w historii. Wcześniej triumfowały w latach 1993 i 2013.

19 oczek dla triumfatorek wywalczyła Torrens, która wybrana została MVP turnieju. 18 dodała Lyttle. Wśród pokonanych najskuteczniejsza była Dumerc, dla której był to najprawdopodobniej ostatni mecz w Trójkolorowych barwach.

Francuzki trzeci raz z rzędu wywalczyły srebrne medale. Wcześniej przegrywały finały z Serbkami (2015 rok) i... Hiszpankami (2013 rok).

Brązowe medale na Women EuroBasket 2017 wywalczyły Belgijki, które pewnie, bo 78:45 ograły Greczynki.

Hiszpania - Francja 71:55 (21:18, 18:12, 17:10, 15:15)

Hiszpania: Lyttle 19, Torrens 18, Cruz 12, Xargay 8, Nicholls 5, Dominguez 4, Gil 3, Palau 2, Rodriguez 0, Romero 0, Sanchez 0, Conde 0.

Francja: Dumerc 15, Tchatchouang 10, Miyem 8, Johannes 6, Epoupa 5, Ciak 4, Chartereau 3, Michel 2, Amant 2, Ayayi 0, Skrela 0, Minte 0.