ME U20 mężczyzn: doskonały start Polaków

Mecz otwarcia koszykarskich mistrzostw Europy Dywizji B do lat 20 był bardzo ważny dla podopiecznych Tomasza Niedbalskiego. Biało-Czerwoni okazali się lepsi od Belgów, wygrywając pewnie, bo aż 79:51.
Krzysztof Kaczmarczyk

Dobrą dyspozycję z meczów kontrolnych przełożyli na główny turniej. W sparingach Polacy wygrali 7 z 8 meczów. Teraz pewnie ograli na otwarcie w Oradei różnicą aż 28 punktów z Belgami, którzy mieli być wymagającym rywalem.

Byli, ale tylko w pierwszej kwarcie. W drugiej podopieczni Tomasza Niedbalskiego eksplodowali. Zdobyli aż 30 punktów i objęli prowadzenie 45:22. To właśnie końcowe minuty tej kwarty były kluczem, gdy Biało-Czerwoni zaliczyli run 15:0.

Po zmianie stron Belgowie nie byli się już w stanie podnieść. Polacy grali mądrze i nie pozwolili rywalom rozwinąć skrzydeł. Wygrana cieszy, ale ważniejszy był dobry styl.

Najskuteczniejszym graczem w naszej ekipie okazał się Daniel Gołębiowski, autor 18 oczek - wykorzystał 8 z 9 rzutów z gry. "Dwucyfrówki" zaliczyli też Jakub Musiał i Mikołaj Kurpisz.

Kreowany na lidera Marcel Ponitka miał problemy ze skutecznością (3/10 z gry), jednak pokazał swoją wszechstronność. Do 6 punktów dodał 10 zbiórek, 4 asysty i 2 przechwyty.

Polacy zdominowali walkę na tablicach, gdzie zebrali 48 piłek przy zaledwie 28 rywali. Rysą na szkle może być tylko liczba strat - 17.

Kolejny mecz Biało-Czerwoni rozegrają w sobotę. Rywalami będą Finowie. W niedzielę czeka ich rywalizacja z reprezentantami Białorusi, a we wtorek Armenii.

W drugim piątkowym meczu "polskiej grupy" o godzinie 17:30 Armenia zmierzy się z Finlandią. Do fazy pucharowej wyjdą dwie najlepsze ekipy.

W turnieju w Oradei bierze udział 20 reprezentacji. Awans do Dywizji A uzyskają trzy najlepsze ekipy.

Polska - Belgia 79:51 (15:13, 30:9, 19:14, 15:15)

Punkty dla Polski: Daniel Gołębiowski 18, Jakub Musiał 10, Mikołaj Kurpisz 10, Szymon Kiwilsza 8, Aleksander Dziewa 7 (10 zb), Michał Kolenda 7, Jakub Kobel 7, Marcel Ponitka 6 (10 zb), Michał Jędrzejewski 4, Michał Kołodziej 2, Tomasz Żeleźniak 0, Mikołaj Czyż 0.

Czy Polacy zdołają wywalczyć awans do Dywizji A?