Wicelider przegrywa - podsumowanie 27. kolejki LEGA Basket

Porażka wicelidera tabeli La Fortezzy Bolonia to największa niespodzianka 27. kolejki LEGA Basket. Wypadek przy pracy bolończyków wykorzystała Lottomatica, która teraz ma tyle samo punktów co La Fortezza. Wygrywały również zespoły Bancatercas, GMAC, Armani Jeans, Solsoniki, Carife, Angelico i Montepaschi.

Jacek Seklecki

Carife Ferrara zaskakuje coraz bardziej. Zespół, który jeszcze kilka kolejek temu plasował się w dolnych częściach tabeli i chciał spokojnie dograć sezon do końca, teraz walczy o play-off! Z ostatnich siedmiu meczów wygrał aż sześć razy, a w minionej kolejce pokonał drugi zespół włoskiej LEGA Basket - La Fortezzę Bolonia. Spotkanie w Ferrarze już od samego początku układało się po myśli drużyny trenera Viali Giorgio, która pierwszą kwartę wygrała różnicą 10 punktów (26:16).

Dobrze rozpoczęli grę były zawodnik Śląska Wrocław i Prokomu Trefla Sopot - Harold Jamison, a także Sharrod Ford, którzy zdobyli połowę punktów dla swojej ekipy. Z biegiem czasu miejscowi zaskakiwali coraz bardziej, gdyż w połowie drugiej kwarty prowadzili z faworyzowanym rywalem z Bolonii już 42:29, a nawet 52:35! W czwartej kwarcie jednak La Fortezza zbliżyła się do Carife na odległość zaledwie jednego punktu (67:66). Więcej wskórać jednak nie mogła. Gospodarze ponownie odskoczyli i wygrali cały mecz 93:84.

Potknięcie La Fortezzy wykorzystała drużyna Lottomatiki Rzym, która wygrała na wyjeździe z Premiatą Montegranaro i dzięki temu zrównała się punktami z bolończykami. Przewagę w bezpośrednich meczach ma jednak La Fortezza i dlatego, aby wyprzedzić ten zespół Lottomatica musi liczyć jeszcze na dodatkową porażkę ekipy trenera Mateo Boniciolliego. Premiata natomiast tą porażką pogrzebała swoje szanse na udział w play-off, gdyż do końca sezonu zasadniczego traci do ósmej Angelico Bielli aż dwa zwycięstwa, a do rozegrania pozostały tylko trzy kolejki.

Dodatkowo Angelica w meczach z Premiatą ma lepszy bezpośredni bilans, także wyprzedzenie jej jest praktycznie niemożliwe. Rzymianie rozpoczęli to spotkanie od prowadzenia 8:0 i z każdą chwilą je powiększali. W piątej minucie gry było już 19:4 dla Lottomatiki. Premiata mimo, że walczyła, to ani na chwilę nie wyszła na prowadzenie w tym meczu, a bardziej doświadczony zespół trenera Fernando Gentile wygrał całe zawody 84:75.

Na dobrej drodze jest również wcześniej wspomniany zespół Angelico Bielli. Koszykarze trenera Luki Bechiego wygrali ze słabiutkim Snaidero Udine 86:69, a dodatkowo dobrze ułożyły się też wyniki innych drużyn, które tak jak Angelico walczą o play-off. Premiata przegrała z Lottomaticą, Air Avellino z Bantacercas, a Scavolini z GMAC Bolonia. Co warte podkreślenia przegrała także ekipa NGC Cantu, dzięki czemu Aneglico zrównało się punktami z tym zespołem, ale ma gorszy bilans bezpośrednich spotkań, więc musi liczyć na następne potknięcie NGC.

W spotkaniu ze Snaidero nie mogło być innego rozstrzygnięcia, gdyż goście nie walczą już o nic. Pogodzeni są z ostatnią pozycją w tabeli i tym, że spadną do LEGA Due. Dobre spotkanie rozegrał Joe Smith, który był najlepszym strzelcem Angelico i zdobył 22 punkty, trafiając przy tym aż pięć razy za trzy punkty. Pod koszami walczył Luca Garri, który zebrał w całym meczu aż 11 piłem. W ekipie Snaidero wyróżnił się tylko Joseph Forte autor 16 punktów. Zagrał jednak na dość słabej skuteczności trafiając tylko sześć z 17 wykonywanych rzutów.