I liga: Śląsk wygrał w Poznaniu, dogrywka w Siedlcach, wielki mecz Małgorzaciaka

Podopieczni Radosława Hyżego, koszykarze WKS Śląska, pokonali w Poznaniu miejscowy Biofarm Basket 82:77. Była to ich druga wygrana po zmianie trenera. Pierwszy mecz na ławce Noteci wygrał Marcin Grocki, a Sokół do wygranej z SKK potrzebował dogrywki.

Dawid Siemieniecki
 Zespół Śląska Wrocław w sezonie 2017/18 Materiały prasowe / WKS Śląsk Wrocław / Zespół Śląska Wrocław w sezonie 2017/18
Jednym z najbardziej interesujących spotkań 9. kolejki zaplecza PLK, było starcie w Poznaniu, gdzie Biofarm Basket podejmował WKS Śląsk. Wrocławianie solidnie wystartowali, po pierwszej połowie prowadzili 41:31. Po przerwie podopieczni Przemysława Szurka zaczęli jednak rywali gonić i w końcu dogonili, w czym wielka zasługa kapitana Piotra Wielocha.

W końcówce trzeciej kwarty popisał się on dwukrotnie akcją 2+1, dzięki czemu po 30 minutach na tablicy był remis - po 54. Ostatnia część to jednak popis gry gości. Zespół Radosława Hyżego kontrolował to, co działo się na parkiecie, a po trójce Macieja Krakowczyka prowadził już 76:63 na trzy minuty przed końcem. I to właśnie ten zawodnik był bohaterem Śląska, w całym spotkaniu notując 19 punktów, 16 zbiórek i 6 asyst.

W Inowrocławiu swój pierwszy mecz jako trener Noteci wygrał Marcin Grocki. I powinien podziękować za to Łukaszowi Paulowi. To właśnie 28-letni środkowy, notując aż 27 punktów i 14 zbiórek, poprowadził gospodarzy do wygranej nad KK Warszawa w nerwowym meczu. Nadal bez wygranej w rozgrywkach pozostaje SKK Siedlce. Tym razem lepszy okazał się Sokół Łańcut, choć naprawdę graczom Michała Spychały brakuje coraz mniej, aby w końcu wygrać, bo już drugi raz w sezonie, przegrali oni po dodatkowym czasie gry. W dogrywce nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonego Kamila Zywerta (10 z 17 pkt.).

Kolejną klęskę ponieśli zawodnicy Pogoni Prudnik. Podopieczni Tomasza Michalaka już do przerwy przegrywali z gośćmi z Kutna 16:46.... Po zmianie stron zagrali na remis, ale co z tego, skoro mecz rozstrzygnął się tak naprawdę w pierwszych dwóch kwartach? A 27:7 to statystyka asyst na korzyść Polfarmexu... Kosmiczny mecz zagrał za to Filip Małgorzaciak! Zawodnik GKS-u Tychy zaaplikował aż 38 punktów R8 Basket Politechnice, lecz jego team musiał uznać wyższość gości z Krakowa, których do wygranej poprowadzili Michael Hicks (29 pkt.) i Patryk Pełka (24 pkt., 8/11 z gry i 13 zb.).

Bez emocji było za to w Lesznie, gdzie podopieczni Łukasza Grudniewskiego od samego początku dyktowali warunki w starciu z gośćmi z Pruszkowa. W ostatniej kwarcie mocno spuścili z tonu, ale mogli sobie na to pozwolić. W Tarnobrzegu z dobrej strony pokazała się Zetkama, której naprawdę niewiele zabrakło do wygranej. Podobnie zresztą jak Enea Astorii w Kołobrzegu. Bydgoszczanie uparli się jednak, aby nie trafiać wolnych (spudłowali 11 prób), efektem czego przegrali z Energą Kotwicą 80:83.

Wyniki 9. kolejki I ligi:

Biofarm Basket Poznań - WKS Śląsk Wrocław 77:82 (17:21, 14:20, 23:13, 23:28)

Biofarm Basket: Fiszer 25, Struski 17, Wieloch 14, Smorawiński 6, Kurpisz 5, Metelski 5, Gruszczyński 3, Czyż 2, Samsonowicz 0, Tomaszewski 0.

WKS Śląsk: Dziewa 22, Krakowczyk 19 (5x3, 16 zb.), Pławucki 13, Michałek 8, Stawiak 6, Mroczek-Truskowski 5, Bluma 3, Grzeliński 3, Musiał 3.

SKK Siedlce - Sokół Łańcut 78:91 (24:21, 5:16, 26:20, 20:18, d. 3:16)

SKK: Król 21 (11 zb.), Sobiło 21 (4x3), Rajewicz 12 (12 zb.), Lewandowski 9, Czosnowski 8, Wróbel 4, Weres 3, Nędzi 0, Obarek 0.

Sokół: Marek Zywert 25 (5x3), Kulikowski 18, Kamil Zywert 17, Karolak 11, Klima 11, Parszewski 3, Warszawski 3, Włodarczyk 3, Inglot 0.

KSK Noteć Inowrocław - KK Warszawa 65:63 (17:11, 20:20, 9:18, 19:14)

KSK Noteć: Paul 27 (14 zb.), Michalski 13, Małecki 12, Krawczyk 11, Maciejewski 1, Szczepanik 1, Rosiński 0, Rzosiński 0, Sroczyński 0.

KK: Motel 16, Hybiak 14, Koźluk 13, Sarnacki 8, Pietkiewicz 6, Çalişkan 4, Wojtyński 2, Jaremkiewicz 0, Rudko 0, Zapert 0.

Pogoń Prudnik - Polfarmex Kutno 55:85 (6:23, 10:23, 20:19, 19:20)

Pogoń: Prostak 15 (9 str.), Strzelecki 12, Zieliński 9 (10 zb.), Bogdanowicz 5, Krawiec 4, Wielechowski 4, Filipiak 3, Krajniewski 3, Czyżewski 0, Kukułka 0.

Polfarmex: Marek 16, Zębski 15, Janiak 14, Wojdyła 11, Sobczak 10 (9 as.), Adamczewski 6, Kobus 5, Tradecki 5, Antczak 3, Pawlak 0, Szwed 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Enea Astoria Bydgoszcz 83:80 (11:12, 26:22, 17:16, 29:30)

Energa Kotwica: Neumann 14, Przyborowski 14, Grujić 13, Paweł Bodych 11, Pawłowski 10, Łukasz Bodych 8, Dzierżak 7, Ryżek 4, Dobriański 2.

Enea Astoria: Gospodarek 16, Pochocki 16, Grod 15, Korniiets 12, Fatz 7, Bierwagen 6, Frąckiewicz 6 (13 zb.), Śpica 2, Barszczyk 0, Szyttenholm 0.

Siarka Tarnobrzeg - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 75:70 (25:24, 11:11, 17:14, 22:21)

Siarka: Stanios 16, Nowicki 14, Długosz 11, Czyżnielewski 8, Zalewski 8, Niedźwiedzki 7, Sewioł 7, Rypiński 4, Pabianek 0.

Zetkama: Sanny 17, Kasiński 12, Wojciechowski 11, Rutkowski 9, Kliniewski 7 (10 zb.), Kulon 7, Muskała 5, Jodłowski 2, Lipiński 0.

GKS Tychy - R8 Basket AZS Politechnika Kraków 91:96 (19:19, 19:24, 26:27, 27:26)

GKS: Małgorzaciak 38 (7x3), Szymczak 12, Słupiński 11, Hałas 8, Kulon 8, Jankowski 7, Kowalewski 6, Deja 1, Nowerski 0.

R8 Basket: Hicks 29 (4x3), Pełka 24 (5x3, 13 zb.), Malczyk 10, Jakub Załucki 10, Nowakowski 8, Hlebowicki 7, Aleksander Załucki 6, Kwiatkowski 2, Stalicki 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 99:80 (37:17, 24:10, 25:26, 13:27)

Jamalex Polonia: Wrona 17, Sanny 15, Chanas 14, Kaczmarzyk 12, Rostalski 11, Sirijatowicz 10, Trubacz 9, Milczyński 6, Kurkowiak 3, Kobel 2, Krajewski 0.

Elektrobud-Investment ZB: Kordalski 17, Ornoch 12, Cechniak 11, Madziar 8, Olszewski 8, Cetnar 7, Hubert Stopierzyński 7, Kalinowski 4, Hałas 3, Paszkiewicz 3.

Pauza: Spójnia Stargard