EuroCup: doskonałe Artego, Basket 90 z minimalną porażką

Artego Bydgoszcz praktycznie już w pierwszym meczu zapewniło sobie awans do najlepszej 16. EuroCupu. Basket 90 Gdynia z kolei będzie musiał odrobić czteropunktową stratę ze Szwecji.

Krzysztof Kaczmarczyk
Kahleah Copper, nowa gwiazda Basketu 90 Gdynia WP SportoweFakty / Grzesiek Jędrzejewski / Kahleah Copper, nowa gwiazda Basketu 90 Gdynia
Bydgoszczanki już w pierwszej połowie meczu w Miszkolcu niemal rozstrzygnęły jego losy. Po dwudziestu minutach gry prowadziły bowiem aż 57:32. Po zmianie stron spuściły nieco z tonu, gospodynie poprawiły swoją beznadziejną sytuację.

Ostatecznie Artego wygrało 86:68 i wydaje się, że rewanż będzie tylko formalnością dla podopiecznych Tomasza Herkta. Na Węgrzech w rolę egzekutorek wcieliły się Elżbieta Międzik i DeNesha Stallworth. Pierwsza trafiła siedmiokrotnie zza łuku, a druga zdominowała strefę podkoszową wykorzystując 9 z 14 swoich akcji - obie zaliczyły po 21 punktów.

W gorszej sytuacji jest Basket 90 Gdynia, który przegrał swój mecz 67:71. Taka strata pozostawia jednak ekipie z Trójmiasta otwarte drzwi do kolejnej rundy EuroCupu. Jedyny problem jest taki, że Umea z polską drużyną jeszcze w tym sezonie nie przegrała - w fazie grupowej dwukrotnie ograła Artego.

Na szwedzkiej ziemi gdynianki grały w kratkę - znakomicie w pierwszej i trzeciej kwarcie, źle w drugiej i czwartej. Ponownie nie do zatrzymania była Kahleah Copper, swoje dołożyła też Kristine Vitola.

Bez dwóch zdań brakuje punktów Victorii Jankoskiej, która od pewnego czasu zaliczyła mocną obniżkę formy. Dodatkowo tym razem otrzymała od trenera zaledwie... 6 minut na boisku.

Rewanże odbędą się 20 (Basket 90) i 21 grudnia (Artego). W kolejnej rundzie czeka już 1KS Ślęza Wrocław, która fazę grupową zakończyła bez porażki i sklasyfikowana została w najlepszej ósemce rozgrywek.

DVTK Miskolc - Artego Bydgoszcz 68:86 (18:32, 14:25, 20:15, 16:14)

Artego: Elżbieta Międzik 21, DeNesha Stallworth 21, Dragana Stanković 16, Julie McBride 9 (11 as), Jennifer O'Neill 8, Justyna Żurowska-Cegielska 6, Julia Adamowicz 5, Agnieszka Szott-Hejmej 0, Karolina Poboży 0.

Umea Udominate - Basket 90 Gdynia 71:67 (14:19, 25:16, 13:20, 19:12)

Basket 90: Kahleah Copper 25, Kristine Vitola 18, Sofija Aleksandravicius 14, Jelena Škerović 8, Amelia Rembiszewska 2, Victoria Jankoska 0, Aldona Morawiec 0, Jowita Ossowska 0.

Czy Basket 90 awansuje do kolejnego etapu EuroCupu?