NBA: Wizards i Gortat coraz lepsi! Kolejny dobry mecz Polaka

Washington Wizards doprowadzili do remisu w ćwierćfinałowej serii play-off przeciwko Toronto Raptors. Stołeczna drużyna wygrała 106:98, a kolejne dobre zawody rozegrał Marcin Gortat.

Jacek Konsek
Marcin Gortat PAP / ERIK S. LESSER / Na zdjęciu: Marcin Gortat
28 minut spędzonych na parkiecie Marcin Gortat wykorzystał bardzo efektywnie. Odnotował wówczas drugi najlepszy w drużynie wskaźnik +14, zapisując na swoje konto 12 punktów (6/8 z gry), a także sześć zbiórek, asystę i przechwyt. Łodzianin mógł poprawić swój wynik, lecz chybił wszystkie trzy próby na linii rzutów wolnych. Mimo tego, wraz z Markieffem Morrisem, był trzecim najlepszym strzelcem Wizards.

Brylował jak zwykle obwodowy duet John Wall - Bradley Beal. Ten drugi zdobył 31 punktów, ale opuścił plac gry za sześć przewinień już na pięć minut przed końcem czwartej kwarty. Wall idealnie go jednak zastąpił - 10 z ostatnich 14 punktów to jego zasługa bezpośrednia lub pośrednia (asysty). Obaj wywalczyli w sumie 58 punktów, 16 asyst i 11 zbiórek.

Czarodzieje przegrywali w tym meczu różnicą 14 punktów, lecz w trzeciej odsłonie zaaplikowali kanadyjskiej drużynie aż 40 oczek. Z kolei w ostatniej części pozwolili gościom zdobyć ledwo 18 punktów. DeMar DeRozan zdobył co prawda 35 punktów dla Raptors, ale miał słabe 10/29 z gry. - Podjąłem sporo złych decyzji - przyznał.

Mecz numer pięć w Toronto, w czwartek o godzinie 1:00 czasu polskiego.

LeBron James jeszcze nigdy nie odpadł w pierwszej rundzie play-off i także w tym roku nie zamierza odpuszczać, mimo słabego początku jego zespołu. Dzięki jego 32 punktom, 13 zbiórkom i siedmiu asystom Cavaliers pokonali Indiana Pacers 104:100 i doprowadzili do remisu w serii. W tej serii odbędą się jeszcze co najmniej dwa spotkania.

Jeszcze na 4,5 minuty przed końcem gospodarze prowadzili 93:91, ale ostatnie 10 punktów przyjezdnych było zasługą duet James - Kyle Korver. Ten drugi trafił dwie niezwykle istotne trójki, które pozwoliły Cavs pozostać w serii. Doświadczony snajper dołożył 18 punktów, z kolei po 12 oczek mieli J.R. Smith i Jordan Clarkson.

- Nikt nie chce być sytuacji 1-3. To zbyt trudne, nie ważne czy mówimy o pierwszej serii play-off, czy innej sytuacji - powiedział James, który po raz 61. w play-off był liderem swojego zespołu w punktach, zbiórkach i asystach.

Wśród pokonanych słabszy dzień rzutowy mieli liderzy. Victor Oladipo chybił aż 15 z 20 prób z gry, z kolei bohater trzeciego spotkania Bojan Bogdanović miał tylko 2/8 za trzy. Spotkanie numer pięć na parkiecie w Cleveland.

San Antonio Spurs uniknęli czwartej z rzędu porażki i odpadnięcia z rywalizacji przeciwko Golden State Warriors. Ostrogi rozegrały bardzo dobre zawody, a w końcówce ich liderem okazał się 40-letni Manu Ginobili. Argentyńczyk 10 ze swoich 16 punktów wywalczył w ostatniej odsłonie. Z ławki zagrzewał go do boju Ettore Messina - trener, który zastępuje Gregga Popovicha (po śmierci żony spędza czas z rodziną). Messina i Ginobili w latach 2000-2002 współpracowali we włoskim Virtusie Bolonia.

Wojownicy przegrywali już różnicą 17 punktów, ale na początku czwartej kwarty doprowadzili do stanu 86:88. Kevin Durant starał się jak mógł - zdobywając 34 punkty, ale nie otrzymał solidnego wsparcia od reszty zespołu. Pod nieobecność Curry'ego nie było drugiego snajpera - Klay Thompson miał 4/16 z gry, z kolei Draymond Green 4/14.