Anwil Włocławek o krok od mistrzostwa Polski! Niesamowity mecz Łączyńskiego

W piątym meczu finału Energa Basket Ligi, Anwil Włocławek pokonał BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 84:80. Włocławianie są o krok od drugiego w historii mistrzostwa Polski.

Jacek Konsek
Mecz Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski (5 spotkanie o mistrzostwo Polski) PAP / Tytus Żmijewski / Mecz Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski (5. spotkanie o mistrzostwo Polski)

44:44 do przerwy, 77:77 na minutę przed końcem - niesamowite emocje w Hali Mistrzów w kolejnym meczu finału Energa Basket Ligi. To jednak Anwil Włocławek jest o krok od drugiego w historii mistrzostwa Polski, bowiem po raz trzeci pokonał BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. Bohaterami Rottweilerów okazali się Josip Sobin oraz Kamil Łączyński.

Chorwacki center w ostatniej kwarcie zdobył aż 10 punktów, w tym kluczowe na 79:77. Chwilę potem za trzy od tablicy trafił "Łączka" i stało się jasne, że Anwil tego meczu nie przegra. Reprezentacyjny rozgrywający był tego dnia przede wszystkim snajperem - trafił aż sześć trójek, wywalczył 22 punkty, dokładając także siedem asyst.

Anwil zdominował ostatnią kwartę, wygrywając tę część aż 24:11. Wcześniej nie był jednak ani skuteczny, ani przekonywujący. Zawodził Hosley, nieskuteczni byli Zyskowski, Nowakowski czy Wojciechowski. Mecz trzymał w ryzach tylko i wyłącznie duet Łączyński-Sobin, choć Almeida zrobił swoje i dołożył 17 punktów, sześć zbiórek i dwie asysty.

Stal podjęła rękawicę i spisywała się bardzo dobrze bez zdyskwalifikowanego Aarona Johnsona. Długimi momentami w ogóle nie było widać braku lidera po stronie ostrowian. Kapitalny początek zaliczył Mateusz Kostrzewski, a po przerwie nie mocnych na Stephena Holta i Marca Cartera. Ten drugi wywalczył 18 oczek, z kolei po trójce Holta w trzeciej kwarcie goście prowadzili różnicą 11 punktów - 65:54.

Stalówka była blisko, znów zabrakło niewiele. Goście fatalnie rzucali z linii - zaledwie 12/21 w tym elemencie. Nie odstawali ani w elemencie zbiórek, ani asyst. W ostatniej odsłonie zatracili skuteczność i zapłacili za to najwyższą cenę - porażkę.

Szóste spotkanie odbędzie się w poniedziałek w Ostrowie Wielkopolskim. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 84:80 (19:27, 25:17, 16:25, 24:11)

Anwil: Kamil Łączyński 22, Josip Sobin 18, Ivan Almeida 17, Paweł Leończyk 10, Jaylin Airington 8, Michał Nowakowski 4, Jarosław Zyskowski 4, Quinton Hosley 1, Jakub Wojciechowski 0, Ante Delas 0, Szymon Szewczyk 0.

Stal: Marc Carter 18, Mateusz Kostrzewski 14, Michał Chyliński 11, Stephen Holt 10, Nikola Marković 7, Adam Łapeta 6, Grzegorz Surmacz 6, Jure Skifić 4, Szymon Łukasiak 4, Tomasz Ochońko 0, Łukasz Majewski 0.

Stan rywalizacji: 3-2 dla Anwilu Włocławek.

Czy Anwil Włocławek we wtorek zostanie mistrzem Polski?