Trefl wygrał z Kingiem. Show Iana Bakera

Koszykarze Trefla Sopot pozostają niepokonani w przedsezonowych sparingach. W piątek w ciekawym pojedynku drużyn z Energa Basket Ligi zwyciężyli 87:78 z Kingiem Szczecin. W tym spotkaniu 30 punktów zdobył Ian Baker.

Patryk Neumann
Paweł Leończyk Newspix / Wojciech Figurski / Na zdjęciu: Paweł Leończyk
Do spotkania Kinga z Treflem doszło w Koszalinie na memoriale Jerzego Olejniczaka. Te zespoły zmierzyły się również tydzień wcześniej w Toruniu. Wtedy było 85:85. Teraz trzeba było wyłonić zwycięzcę. Nie było z tym kłopotu, bo od początku dominowali sopocianie.

O wyniku przesądziła pierwsza połowa, w której Trefl wypracował 13 punktów przewagi. Po zmianie stron jednak dla Kinga nie było o wiele lepiej. Po kolejnej "trójce" Iana Bakera różnica wzrosła do 20 punktów (56:36). Później Wilki próbowały niwelować straty. Kilka razy się zbliżały. Tak było na przykład na początku czwartej kwarty po trafieniu Pawła Kikowskiego (61:71). W kolejnej akcji kapitan szczecińskiej ekipy popełnił jednak piąte przewinienie i musiał opuścić boisko.

Ostatecznie Trefl wygrał 87:78. Bakera, który rzucił 30 punktów wspierali Vernon Taylor oraz inne letnie nabytki - Paweł Leończyk i Milan Milovanović. W Kingu najwięcej punktów zdobył Martynas Paliukenas. Dziewięć "oczek" rzucił Martynas Sajus. Dla litewskiego podkoszowego był to debiut w drużynie prowadzonej przez Mindaugasa Budzinauskasa.

Niepokonany w przedsezonowych sparingach Trefl spotka się w finale z innym bezbłędnym zespołem. AZS Koszalin odniósł trzecie zwycięstwo w tych przygotowaniach. Akademicy po raz drugi pokonali Energę Kotwicę Kołobrzeg. W piątek było 86:70. Początek meczu nie wskazywał na wyraźne zwycięstwo gospodarzy. Niżej notowany zespół prowadził w pierwszej kwarcie nawet 21:13.

Wyrównana walka trwała jeszcze przez całą pierwszą połowę. Wszystko zmieniło się po przerwie. AZS mocno zaczął trzecią kwartę (15:2). Różnica w pewnym momencie przekroczyła 20 punktów. Skończyło się na 16 "oczkach". Coraz lepiej w nowej drużynie czuje się serbski tercet, który zdobył łącznie 54 z 86 punktów.