Mistrzostwa świata w koszykówce. Grupa B. Nigeria rozczarowała, boski Luis Scola

Nieobliczalni Nigerczycy okazali się zagadką także dla samych siebie. Drużyna z Afryki poniosła drugą porażkę na Mistrzostwach Świata w Chinach. Argentyna i Luis Scola dali im lekcję koszykówki, wygrywając 94:81.

Patryk Pankowiak
Luis Scola (L) Getty Images / Na zdjęciu: Luis Scola (L)
Mieli być pozytywnym zaskoczeniem i czarnym koniem Mistrzostw Świata w Chinach. Skończyło się na słowie "mieli", bo po dwóch porażkach prawie pewnym stało się, że nie osiągną nic imponującego. Świetny zryw w końcówce kwarty numer dwa i prowadzenie 36:32. Tylko na tyle stać było Nigerię w meczu z Argentyną. Po zmianie stron wyszkolenie techniczne wzięło górę nad szalonym bieganiem od kosza do kosza.

Luis Scola dominował niczym profesor. Doświadczony podkoszowy w 32 minuty, spędzone na parkiecie zdobył 23 punkty i zanotował 10 zbiórek. Scola dzięki temu występowi awansował na drugie miejsce na liście najlepszych strzelców Mistrzostw Świata. Zdobył dotychczas 611 "oczek", a jego licznik wciąż bije. Patricio Garino dodał 17 "oczek", miał trzy przechwyty i cztery bloki. Argentyna wygrała drugą połowę 51:38, a całe spotkanie 94:81.

Al-Farouq Aminu, zawodnik Orlando Magic miał być motorem napędowym zespołu, a nie zrobił nic, czym pomógłby Nigerii. 28-latek chybił 5 na 6 oddanych rzutów, miał co prawda osiem zbiórek i cztery asysty, ale też cztery faule i dwie straty. Aminu zdobył zaledwie... trzy punkty. Inny zawodnik z NBA, Josh Okogie uzbierał 18 punktów i pięć kluczowych podań.

Rosja zgodnie z planem pokonała drużynę z Azji, chociaż do przerwy było tylko 40:37. Korea Południowa dzielnie stawiała opór faworyzowanym rywalom. Kluczowa okazała się trzecia kwarta, która padła łupem Rosjan 24:12. Finalnie spotkanie zakończyło się wynikiem 87:73.  Andriej Woroncewicz zapisał przy swoim nazwisku 13 punktów, zebrał siedem piłek i miał cztery asysty.

Argentyna pokonała Nigerię i Koreę, Rosja także. Ich bezpośredni mecz zadecyduje o tym, kto wygra grupę B.